Dobra karma to zdrowy pies

Radio RAM | Utworzono: 21.01.2022, 16:09 | Zmodyfikowano: 21.01.2022, 16:09
A|A|A

Materiał Sponsora


Dobry skład to podstawa

Według zasad ustalonych przez FEDIAF (Fédération Européenne de l’Industrie des Aliments pour Aminaux Familiers – Europejskie Stowarzyszenie Producentów Karmy dla Zwierząt Domowych), karma dla zwierząt domowych powinna mieć na opakowaniu opis pełnego składu w formie listy składników w porządku malejącym. Na pierwszych miejscach wymieniane są więc te składniki, których w danym produkcie znajdziemy najwięcej. Na co zwracać uwagę? Najlepiej, jeśli opis zawartości jest szczegółowy, a więc np. wołowina bez kości, kości mielone czy pszenica. W ten sposób łatwiej jest ocenić jakość karmy. Pod ogólnymi sformułowaniami, takimi jak np. produkty pochodzenia zwierzęcego, niekoniecznie kryje się mięso. Równie dobrze mogą to być rogi, kopyta, łożyska, skóra czy krew pochodzące z martwych zwierząt, które nie przenoszą chorób.


Mokra karma czy może lepiej sucha?

Sucha karma dla psa ze względu na małą zawartość wody może być dłużej przechowywana, a ponadto łatwo podzielić ją na odpowiednie porcje. Twarde kawałki podczas gryzienia pomagają usuwać osad nazębny, dzięki czemu takie pożywienie pozwala dbać o higienę zębów pupila. Może ono jednak sprawiać trudności zwierzakom w podeszłym wieku, z chorobami dziąseł lub szczeniakom. Mokra karma jest bardziej aromatyczna i mniej kaloryczna, a przy tym łatwa do pogryzienia. Cechuje ją krótsza trwałość, dlatego po otwarciu puszki trzeba jej zawartość wykorzystać w odpowiednim czasie. Zarówno sucha, jak i mokra karma dla psa, ma swoje wady i zalety. Która z nich będzie więc lepszym wyborem? Wiele zależy od upodobań pupila oraz preferencji właściciela. Niektóre psy chętniej jadają mokrą karmę w postaci kawałków mięsa lub pasztetu, inne zaś wolą chrupiące granulki. Zdecydowanie ważniejsze jest, by wybrać produkt dopasowany do wieku zwierzęcia, poziomu jego aktywności, a także uwzględniający ewentualne problemy ze zdrowiem.


Gdzie kupować dobrą karmę dla psa?

Kupowanie karmy w supermarketach nie jest najlepszym rozwiązaniem. Często w dużych sklepach dostępne są produkty niższej jakości, które wysoko w składzie mają np. zboża wywołujące u niektórych zwierząt alergie. Zdecydowanie rozsądniej jest wybrać się do sklepu zoologicznego działającego stacjonarnie lub odwiedzić tego typu sklep online, jak np. Zoopers. Znajdziemy tam znacznie większy wybór dobrej jakości produktów, a w tym również karmy dla zwierząt z określonymi potrzebami, a także te przeznaczone dla psów z alergiami pokarmowymi lub konkretnymi problemami zdrowotnymi.

REKLAMA
To może Cię zainteresować