Kalkulacja OC i jego rekalkulacja – na czym polegają?

Radio RAM | Utworzono: 21.01.2022, 15:58 | Zmodyfikowano: 21.01.2022, 15:58
A|A|A

Materiał Sponsora


Aby móc cieszyć się aktywną polisą ubezpieczeniową OC, należy w terminie opłacić wymagane przez towarzystwo ubezpieczeniowe składki. To, jaka będzie ich wysokość, zależy od wyniku kalkulacji, którą przeprowadzą ubezpieczyciele na podstawie danych, które im dostarczymy.

W niektórych sytuacjach dochodzi jednak nie do kalkulacji, a do rekalkulacji składek. W jakich? Na czyje żądanie? I czy może ona zadziałać korzystnie dla kierowcy?


Kalkulacja OC – na czym polega?

Kalkulacja składek OC to nic innego, jak obliczanie przez towarzystwo ubezpieczeniowe wysokości ceny, jaką przyjdzie kierowcy zapłacić za utrzymanie aktywnego statusu polisy ubezpieczeniowej. Do kalkulacji dochodzi zawsze wtedy, gdy decydujemy się na zakup nowego ubezpieczenia. Aby przebiegła ona tak, jak należy i była rzetelnym odbiciem ryzyka odszkodowawczego, towarzystwa ubezpieczeniowe wymagają od kierowców podania szeregu informacji dotyczących ich samych, jak i pojazdów, które chcieliby włączyć do OC. Informacje te będą miały wpływ na ostateczny kształt oferty, jaką otrzymamy od ubezpieczalni, a więc przede wszystkim na jej cenę.

Do procesu kalkulacji OC ubezpieczyciel potrzebował będzie danych takich jak: wiek, miejsce zamieszkania, rok wydania prawa jazdy, historia drogowa, stan cywilny kierowcy, a ponadto wszelkich informacji związanych z ubezpieczanym pojazdem, które mają realny wpływ na poziom ryzyka odszkodowawczego z nim związanego – a więc wiek samochodu, jego marka i model oraz pojemność silnika.


Rekalkulacja OC – na czym polega?

Nieco innym procesem, lecz bardzo podobnym, jest rekalkulacja OC. Jak sama nazwa wskazuje – będzie ona po prostu ponowną kalkulacją. Czyli ponownym obliczeniem ryzyka, a co za tym idzie – również aktualizacją dotychczasowej ceny polisy. Do jej przeprowadzenia towarzystwa ubezpieczeniowe wykorzystują te same dane, co do kalkulacji, z tym, że mogą się one znacząco różnić od wcześniejszych.

Do rekalkulacji składek dochodzi najczęściej w przypadku zmiany właściciela ubezpieczonego pojazdu. Jeśli więc planujemy zakup używanego samochodu, możemy liczyć się z zaistnieniem potrzeby ponownego obliczenia wysokości składek.

Do rekalkulacji OC może dojść zarówno z naszej inicjatywy, jak i z inicjatywy towarzystwa ubezpieczeniowego, z którym poprzedni właściciel auta podpisał umowę. Dzięki rekalkulacji możliwe jest sprawiedliwe ustalenie opłat za polisę, która będzie dostosowana do nowych okoliczności.


Darmowy kalkulator OC/AC od Porówneo


Czy rekalkulacja OC jest korzystna dla kierowcy?

Może być, ale wcale nie musi. Wszystko zależy od tego, jaki kształt polisa przyjmowała do tej pory, a także od tego, w jaki sposób różnimy się od poprzedniego właściciela kupowanego przez nas samochodu. Jeżeli był on od nas młodszy wiekiem i stażem za kierownicą, miał na koncie stłuczki czy też nie posiadał on bliskiej rodziny, możemy spodziewać się korzystniejszego wyniku rekalkulacji i z pomyślnością możemy o nią wnioskować u ubezpieczyciela.

Jeżeli natomiast poprzedni właściciel cieszył się atrakcyjnymi zniżkami z uwagi na swój wiek, bezszkodową jazdę czy też inne czynniki, wedle których wypada w oczach ubezpieczalni korzystniej niż my, będziemy musieli niestety liczyć się z podniesieniem ceny polisy. Od wyniku rekalkulacji możemy jednak się odwołać. Nie mamy prawa natomiast zakwestionować samej decyzji ubezpieczyciela o przeprowadzenia takowej. Warto pamiętać, że niezależnie od tego, czy będziemy z jej wyniku zadowoleni, czy też nie, zawsze pozostaje nam możliwość zmiany towarzystwa ubezpieczeniowego na inne.

REKLAMA
To może Cię zainteresować