Rozmów o muzyce ciąg dalszy w MuzWro [PODCAST]

Maciek Szabatowski | Utworzono: 19.01.2022, 12:13 | Zmodyfikowano: 19.01.2022, 12:13
A|A|A

Misia Furtak (fot. Jędrzej Nowicki)

Po smutnych dla nas wszystkich pożegnaniach i chwilach zadumy wracamy do tego, czym MuzWro - Muzyczny Wrocław żyje od ładnych paru lat - rozmów z artystami i odsłuchów ich nowej muzyki.

MISIA FURTAK 18:00

Misia Furtak to kompozytorka, autorka tekstów, wokalistka i basistka. Razem z zespołem Très.B laureatka Paszportu Polityki w kategorii muzyka popularna i Fryderyka w kategorii debiut roku. Solowo jako Misia Ff uhonorowana nagrodą miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego. Współpracowała m.in. z kwintetem Wojtka Mazolewskiego przy albumie “Chaos pełen idei”, który otrzymał status złotej płyty.

Absolwentka kierunków “Media Culture” University of Maastricht, “Music Marketing Online” na Berklee College of Music Online i “Dziennikarstwo Online” w Collegium Civitas.

Ten wstęp jest w sumie czystą formalnością, bo muzykę Tres B, czy też solowe dokonania Misi śledzimy wspólnie z Wami na antenie RAMu od dłuższej chwili - by przypomnieć Wam tylko o spotkaniu antenowym z maja 2020 roku i singlu "Energia".
Album "Wybory", którego posłuchaliśmy na naszej antenie przynosi nam pejzaż Polski czasu strajku kobiet, niepokojów i epidemicznego marazmu.

"To nie jest album „polityczny” – podkreślała Misia Furtak przed premierą płyty jesienią ubiegłego roku – Raczej pejzaż polskiej jesieni 2020 – stopklatki z tamtych dni, zapis mojej ówczesnej codzienności. Czułam, że osaczała mnie. sytuacja społeczna i polityczna. Bo jestem kobietą. Bo wolność jest dla mnie jedną z najważniejszych wartości. Bo od krzywdy i okrucieństwa nie można odwracać wzroku. To jest płyta o potrzebie zajęcia stanowiska wobec niełatwej współczesności. O decyzjach małych, codziennych i osobistych, ale również politycznych i moralnych. A może to wszystko jedne i te same wybory?""Wybory" to zestaw utworów, które jak dla mnie w jasny sposób kontestują cały otaczający nas zgiełk i informacyjny szum. Na płycie znajdziemy mnóstwo kojących, kameralnie brzmiących momentów, dopełnionych dźwiękami klasycznych instrumentów. To trochę muzyka ciszy, kiedy indziej chyba niemego krzyku.

Współproducentem nowego albumu jest Albert Karch. Większość kompozycji to własnoręcznie napisane przez Misię kompozycje.

Rozmowy z Misią Furtak i wspólnego odsłuchu nowych utworów posłuchacie raz jeszcze u dołu strony.

MONSIEUR PREMIERE  19:00

Muzykę gentlemanów z wrocławskiej formacji Monsieur Premiere przybliżaliśmy Wam w ostatnich miesiącach regularnie na naszej fali. Ich melodyjny, patyną pokryty alt rock - do tego z lekko psychodlicznym zacięciem - gościł w głośnikach dzięki tym oto świetnym singlom:

Przy okazji wydania kolejnego, tym razem nieco obszerniejszego, albumu „Długie Noce, Krótkie Dni” przypominamy Wam ich sylwetkę.

Swoją przygodę Monsieur Premiere rozpoczęli od projektu Ranch Sessions, z którym w 2017 r. wydali pierwszy singiel pt. „Talizman”. Blisko rok później wrócili na Rancho w Bogdaszowicach i w trzy noce zarejestrowali materiał na swoje pierwsze wydawnictwo. Debiutancka EP „Popiół i Proch” została wydana nakładem Ranch Sessions w marcu 2019 r. i zyskała pozytywne opinie słuchaczy i dziennikarzy muzycznych. Wydawnictwo promowały trzy single : „Lot No. T350”, „Noche de la Muerte” oraz tytułowy „Popiół i Proch”.

Dusza Monsieur Premiere to stare, żywe instrumenty oraz vintage’owe brzmienia okraszone delikatną produkcją muzyczną. Czerpią również inspiracje ze współczesnej sceny muzycznej Nashville, sprawnie łącząc klimaty Dana Auerbacha z podopiecznymi wytwórni Third Man Records Jacka White’a.

Aktualnie zespół funkcjonuje jako kwartet w składzie: Tom J, Piotr Grzegorowski, Mateusz Rup, Konrad Karolczyk.

W formie hybrydowej zespół pojawił się w naszym studiu w drugiej godzinie programu


PONOWNY ODSŁUCH
Za tydzień zapraszam na spotkanie z en2ak i bluefaces.
Maciek Szabatowski
REKLAMA

To może Cię zainteresować