Jak wybrać najlepsze konto oszczędnościowe?

Radio RAM | Utworzono: 18.01.2022, 15:19 | Zmodyfikowano: 18.01.2022, 15:19
A|A|A

Materiał Sponsora


Konto oszczędnościowe — czy warto?

Klienci indywidualni, którzy dysponują oszczędnościami, z których w najbliższym czasie nie planują korzystać, powinni zastanowić się nad kontem oszczędnościowym. Przede wszystkim dzisiaj, w dobie galopującej inflacji, z miesiąca na miesiąc wartość pieniądza spada. Warto więc zadbać o to, aby choć nie tracić swoich oszczędności. Wyciąganie ich z konta na siłę i kupowanie rzeczy, które nie są ci dzisiaj potrzebne, nie wydaje się dobrym rozwiązaniem. Oczywiście jeśli dysponujesz środkami na zakup mieszkania, o takim zabezpieczeniu finansowym możesz pomyśleć. Jeśli jednak oszczędności jest mniej, warto spojrzeć na rachunki oszczędnościowe. 


Oprocentowanie na koncie oszczędnościowym

W przypadku konta osobistego, które ma być jednocześnie kontem oszczędnościowym, pod uwagę trzeba wziąć przede wszystkim oprocentowanie. Im jest ono wyższe, tym oczywiście lepiej. Aktualny ranking kont oszczędnościowych pomoże ci się zapoznać z ogólnymi warunkami panującymi na rynku. Pamiętaj także, że oprocentowanie standardowe jest oprocentowaniem rocznym, a więc jeśli wyjmiesz pieniądze z konta po pół roku, zyskasz tylko połowę z procentów obiecywanych w skali rocznej. 

Osobę kategorię stanowi promocyjne oprocentowanie. Ono jednak najczęściej oferowane jest tylko konkretnej grupie klientów, najczęściej nowych. Wiąże się często z koniecznością wpłaty nowych środków, otwarciem konta osobistego. Warto zawsze przyjrzeć się, do kogo kierowana jest oferta i jakie są jej warunki. 


Inne ważne parametry konta oszczędnościowego

Bardzo istotnym elementem porównania ofert kont oszczędnościowych jest kwota, od której naliczane jest oprocentowanie. Nie zawsze cała kwota, którą przelewasz na konto oszczędnościowe, może być objęta oprocentowaniem. Ma to znaczenie szczególnie w przypadku osób, które na swoje konta oszczędnościowe przelewają niemałe sumy i chcą, aby wszystkie zgromadzone na koncie środki pracowały w ten sam sposób. 

Innym ważnym elementem oceny konta oszczędnościowego powinna być także kwestia opłat i kosztów. Jest to istotne szczególnie w przypadku osób, które biorą pod uwagę konieczność częstego przelewania z konta oszczędnościowego swoich środków. Warto się upewnić, z jakimi kosztami może się to wiązać. 

Koniecznie przed podpisaniem umowy należy również sprawdzić, jaki jest minimalny czas, przez który środki finansowe muszą być zgromadzone na koncie. Ten okres może być bardzo różny w przypadku konkretnych instytucji bankowych. 


Założenie konta oszczędnościowego w bankowości elektronicznej

Dzisiaj, aby otworzyć konto oszczędnościowe, w dużej części przypadków nie musisz udawać się do oddziału banku. Większość, jeśli nie wszystkie formalności możesz załatwić przez bankowość elektroniczną. Jeśli jesteś już klientem danego banku, założenie konta oszczędnościowego będzie dziecinnie proste. Jeśli chcesz zawrzeć umowę z inną instytucją bankową niż ta, która dotychczas prowadzi twoje konto, także większość formalności można załatwić w sieci. Czasami konieczne jest jednak złożenie ostatecznego podpisu w siedzibie banku. Przed ostatecznym potwierdzeniem umowy otwarcia konta warto ją dokładnie jeszcze raz przeczytać i upewnić się, że wszystkie jej zapisy są dla ciebie jasne i przejrzyste, a także zgadzają się z wyjściowo zaproponowaną ci ofertą. 

REKLAMA
To może Cię zainteresować