Różnice między ekspresem przelewowym, a ciśnieniowym - który z nich wybrać?

Radio RAM | Utworzono: 10.01.2022, 21:56 | Zmodyfikowano: 10.01.2022, 21:56
A|A|A

Materiał Sponsora


Jeśli ktoś chce raczyć się pyszną i aromatyczną kawą, to musi zadbać o kilka istotnych kwestii. Znaczenie ma jakość ziaren, sposób i czas ich parzenia, nawet jakość wody. Palarnia kawy to najlepsze miejsce na wyposażenie się w dobrej jakości surowiec, ale na tym nie koniec. Trzeba mieć też odpowiednie urządzenie, które pozwoli na przygotowanie idealnego napoju. Obecnie ogromną popularnością cieszą się ekspresy do kawy, które są dostępne w coraz atrakcyjniejszych cenach. Jedni wybierają urządzenia przelewowe, inni ciśnieniowe. Warto poznać charakterystykę obu urządzeń, ich zalety i wady.


Czy zakup ekspresu przelewowego to dobry wybór?

W przypadku ekspresu przelewowego można liczyć na atrakcyjną cenę zakupu, łatwe czyszczenie, bezproblemową konserwację. Jeśli komuś zależy na przygotowaniu dużej ilości kawy na raz, to warto wybrać właśnie ten rodzaj ekspresu. Jego obsługa jest banalnie prosta, intuicyjna. Można też liczyć na utrzymywanie temperatury napoju dzięki dzbankowi z podgrzewaczem. Nikt nie lubi przecież raczyć się zimna kawa, a łatwo zapomnieć o jej wypiciu, gdy jest się czymś zajętym lub przebywa się w chłodnym miejscu. Pomimo wielu zalet ekspresy przelewowe nie są wolne od wad, co również trzeba mieć na uwadze. Jednym z głównym minusów dla wielu osób będzie możliwość przygotowania wyłącznie jednego rodzaju kawy. Jeśli ktoś nie jest miłośnikiem mocnego espresso, to może nie być do końca zadowolony z zakupu.

Konieczne staje się również wymienianie filtrów, co pochłania czas i dodatkowe pieniądze. Kawa przygotowana w ekspresie przelewowym jest mniej aromatyczna niż w przypadku ekspresu ciśnieniowego, co dla większości smakoszy będzie kluczową kwestią. Nie można liczyć na to, że kawa speciality, czyli klasy premium, będzie zachwycać głębią smaku i zapachu. Kolejną kwestią jest konieczność zakupu dodatkowego urządzenia, jeśli ktoś chce zmielić sobie ziarno bezpośrednio przed zaparzeniem kawy. Ekspresy przelewowe nie są wyposażone w młynek. Kolejny sprzęt zajmie miejsce na blacie roboczym i uszczupli portfel. Parzenie kawy w ekspresie przelewowym zajmuje sporo czasu, trzeba poczekać kilkanaście minut. Może to zająć nawet kwadrans, dlatego jeśli ktoś się spieszy, może być rozczarowany.


Co przemawia wyborem ekspresu ciśnieniowego, czy ma jakieś wady?

Jako że ekspres przelewowy nie jest idealny, to warto zastanowić się nad zakupem modelu ciśnieniowego. Oczywiście w jego przypadku również trzeba liczyć się z pewnymi wadami, dlatego należy dobrze przemyśleć swoją decyzję zakupową. Ogromną zaletą ekspresu ciśnieniowego jest to, że pozwala na przygotowanie bardzo aromatycznego napoju. Jeśli ktoś lubi kawę o intensywnym zapachu, to będzie zadowolony z używania tego typu urządzenia. Ogromną zaletą ekspresu ciśnieniowego jest jego wielofunkcyjność, można eksperymentować ze smakami, robiąc różne warianty kaw. Nie trzeba ograniczać się wyłącznie do espresso. W sprzedaży znajdują się ekspresy wyposażone w młynek do kawy, spieniacz do mleka. Można nawet kupić modele podgrzewające mleko.

Ekspresy ciśnieniowe to gwarancja bardzo szybkiego przygotowania kawy, więc jeśli ktoś jest osobą zabieganą, narzekającą na chroniczny brak czasu i jednocześnie chce cieszyć się aromatycznym napojem o głębokim smaku, to powinien wybrać ekspres ciśnieniowy. Pora zastanowić się nad minusami tego urządzenia, a jednym z nich jest wysoka cena. Wpływa na nią w dużym stopniu moc urządzenia. Im będzie ona większa, tym szybciej zaparzy się kawa. Na smak kawy i cena ekspresu wpływa również poziom ciśnienia. Wysokie ciśnienie gwarantuje pyszną kawę, ale niestety wiąże się to koniecznością poniesienia wyższych kosztów zakupu ekspresu. Wielu osobom przeszkadzają również wymiary ekspresu ciśnieniowego. Jest to urządzenie o dużych gabarytach, przez co zajmuje sporo miejsca. W przypadku ograniczonego metrażu będzie to problematyczne, a chowanie sprzętu do szafki po każdym użyciu to kolejne utrudnienie.

REKLAMA
To może Cię zainteresować