Na czym polega logistyka i magazynowanie?

Radio RAM | Utworzono: 05.12.2021, 22:27 | Zmodyfikowano: 05.12.2021, 22:27
A|A|A

Materiał Sponsora


Czym jest logistyka?

Logistyka to szereg czynności obejmujących planowanie, realizowanie i kontrolowanie przypływu towarów. Jest to proces systemowego planowania i zarządzania łańcuchem dostaw. Dotyczy zarówno niewielkich firm, jak i ogromnych korporacji – bez sprawnej logistyki ciężko jest bowiem wyobrazić sobie prowadzenie jakiegokolwiek biznesu. Celem logistyki jest skrócenie łańcucha dostaw, przyspieszenie wszelkich procesów na różnych etapach dystrybucji towaru, optymalizacja działań oraz ograniczenie kosztów przedsiębiorstwa.

Logistyka często utożsamiana jest z transportem i magazynowaniem. Całkiem słusznie, jednak te dwa filary stanowią jedynie najbardziej widoczną z zewnątrz część całego procesu logistycznego. W rzeczywistości pod tym pojęciem kryje się cały szereg działań, uwzględniający planowanie, zarządzanie zapasem, realizację oraz kontrolę. W zakres czynności logistycznych wchodzi więc między innymi realizacja zamówień, dbanie o odpowiednie stany magazynowe, przepływ informacji, obsługa klienta, pakowanie towarów, transport, obsługa zwrotów i reklamacji, a także odpowiednie gospodarowanie odpadami. Na takich właśnie zasadach działa firma 7R.


Magazynowanie i logistyka magazynowa

Jednym z najważniejszych elementów procesu logistycznego jest umiejętne zarządzanie magazynem. Wbrew pozorom, magazynowanie to nie tylko przechowalnictwo. Logistyka magazynowa oprócz składowania w odpowiednich warunkach uwzględnia również cały proces przyjmowania, rozładunku, sortowania, przygotowywania zamówień, załadunku oraz wysyłki towarów. Magazynowanie to także analiza zapotrzebowania na materiały, które potrzebne są do produkcji lub dalszej dystrybucji. Wymaga to więc ścisłej kontroli nad wszystkim, co dzieje się wewnątrz magazynu i poza nim.

Zadaniem logistyków jest więc optymalizacja wszystkich tych procesów, by uzyskać jak najkrótszy czas obsługi zamówienia i zachować należyty porządek, przy jednoczesnej minimalizacji kosztów operacyjnych i zachowaniu najwyższego poziomu usług.

Magazynowanie towarów, na którym opiera się spora część procesów logistycznych wymaga stałego rozwoju. Poszczególne przedsiębiorstwa stale poszukują rozwiązań, które pozwolą na wydajne i ekonomiczne wykorzystanie powierzchni magazynowej, a także zapewnią bezproblemową pracę pracowników oraz szybki dostęp do towarów na każdym etapie.

Logistyka magazynowa wymaga także przestrzegania  przepisów związanych z bezpieczeństwem zarówno towarów tak, aby te nie uległy uszkodzeniu lub zepsuciu, jak i pracowników magazynowych. To wiąże się z koniecznością zapewniania odpowiednich warunków technicznych oraz organizacyjnych: od szkoleń BHP oraz uprawnień na specjalistyczne sprzęty dla pracowników magazynowych, po wyposażenie magazynu w niezbędne maszyny, regały oraz palety zwiększające powierzchnię składowania i pozwalające utrzymać porządek w przestrzeni magazynowej.

Logistyka magazynowa korzysta także z nowoczesnych systemów informatycznych, które pozwalają na sprawną identyfikację i kontrolę towaru na każdym etapie jego magazynowania, dzięki czemu możliwy jest wysoki stopień automatyzacji i optymalizacji ich przepływu.

REKLAMA
To może Cię zainteresować