Zaciskanie zębów – przyczyny, skutki i leczenie zaciskania szczęki

Radio RAM | Utworzono: 04.12.2021, 14:21 | Zmodyfikowano: 04.12.2021, 14:21
A|A|A

Materiał Sponsora


Przyczyny bruksizmu nie są do końca znane. Lekarze przypuszczają, że u źródeł tego problemu mogą stać między innymi wady zgryzu. Jeśli zęby są nieprawidłowo ułożone w łuku, to oddziałujemy na nie nierównomiernymi siłami, co prowokuje zaciskanie szczęki. Podobnie zresztą działają braki w uzębieniu, niewłaściwie wyrżnięte zęby mądrości albo źle założone plomby. We wszystkich tych sytuacjach pacjent jest zmuszony do nietypowego układania szczęki, i tym samym – innej pracy mięśni, która skutkuje ich wzmożonym napięciem, prowadzącym właśnie do zaciskania zębów.


Zaciskanie zębów – skąd bierze się problem?

Druga z przypuszczalnych przyczyn bruksizmu to permanentny stres. Życie w ciągłym podenerwowaniu nie tylko osłabia układ odpornościowy, powoduje bezsenność, utratę koncentracji i zaburzenia nastroju, ale również wzmaga napięcie mięśniowe, w którego efekcie może pojawiać się bruksizm. Podejrzewa się, że do mimowolnego zaciskania szczęk prowadzą także choroby psychiczne – nerwice, schizofrenia, nadpobudliwość.


Czym grozi bruksizm?

Zaciskanie szczęki trzeba jak najszybciej wyeliminować, ponieważ to przypadłość, która może doprowadzić do wielu problemów z zębami. Z biegiem czasu na skutek bruksizmu zęby się coraz bardziej ścierają, co powoduje pęknięcia szkliwa i obniżenia zębiny. W takiej sytuacji ząb przestaje być chroniony przed atakami bodźców z zewnątrz, a to prosta droga do nabawienia się nadwrażliwości. Oprócz tego, zaciskanie szczęki może powodować zapalenie miazgi zęba, a także bóle stawów skroniowo-żuchwowych, promieniujące bóle w okolicach uszu, a nawet migreny.

Na skutek bruksizmu może także dochodzić do niekorzystnych zmian w obrębie błon śluzowych jamy ustnej. Za sprawą przygryzania dziąseł pojawiają się urazy, które wiążą się z krwawieniem, a czasem nawet z zanikiem przyzębia.


Jak wygląda leczenie zaciskania zębów?

Po zauważeniu u siebie któregoś z powyższych kłopotów, należy udać się na konsultację do stomatologa. Jak lekarz może zdiagnozować bruksizm, skoro najczęściej pojawia się on w nocy i pacjent nie zdaje sobie z niego sprawy? Zazwyczaj służą do tego specjaliście badania ankietowe oraz kliniczne, a także aparaty elektromiograficzne. Te ostatnie pozwalają ocenić stan napięcia mięśni oraz ruchomość żuchwy pacjenta.

Jeśli bruksizm wynika ze zbyt dużej ilości stresu, lekarz zaleca unikanie sytuacji stresowych oraz samokontrolowanie się. Zawsze, gdy tylko „przyłapiemy się” na zaciskaniu szczęki, powinniśmy starać się rozluźnić. W tym celu należy wykonywać zaproponowane przez stomatologa ćwiczenia na rozluźnienie mięśni szczęki. Najpopularniejsze z nich to otwieranie i zamykanie ust przez kilka minut oraz specjalne masaże. Załagodzić dolegliwości związane ze zgrzytaniem zębami możemy przykładając do bolesnej szczęki kostki lodu, unikając spożywania twardych produktów oraz smarując obolałe miejsca dedykowanymi maściami.


Czym są szyny relaksacyjne?

W przypadku, gdy Twój problem z bruksizmem dotyczy zaciskania szczęk głównie w nocy, lekarz prawdopodobnie zaproponuje Ci leczenie za pomocą szyn relaksacyjnych. Aby wykonać takie nakładki, stomatolog robi wycisk uzębienia pacjenta, na bazie którego następnie w pracowni protetycznej powstają szyny idealnie dopasowane do zgryzu osoby leczonej. Można też kupić gotowe szyny do zakładania na noc w sklepie stomatologicznym takim jak https://denthelp.pl/ Szyny relaksacyjne nakłada się na zęby na noc i skutecznie zapobiegają one uszkodzeniom zębów. Poza tym, subtelnie naciągają mięśnie i powodują zmniejszenie ich napięcia. Koszt szyn relaksacyjnych to około 200-300 złotych, ale ich ceny mogą się różnić w zależności od wielkości miasta, w którym poddajesz się leczeniu, renomy wybranego przez Ciebie gabinetu stomatologicznego czy doświadczenia lekarza prowadzącego.

REKLAMA
To może Cię zainteresować