Jakie grzejniki elektryczne wybrać, aby ogrzać mieszkanie

Radio RAM | Utworzono: 02.12.2021, 15:38 | Zmodyfikowano: 02.12.2021, 15:38
A|A|A

Materiał Sponsora

Kiedy przyda się grzejnik elektryczny?

Czy warto mieć w domu grzejnik elektryczny, skoro na co dzień ogrzewamy mieszkanie w inny sposób? Faktycznie w większości domów wielorodzinnych wykorzystuje się centralne ogrzewanie, niemniej warto mieć grzejnik jako zapasowe źródło ciepła.

Grzejniki wykorzystuje się najczęściej jesienią i wiosną, gdy nie działa centralne ogrzewanie, a temperatura za oknem nagle się obniży. W skrajnych przypadkach przydają się w trakcie awarii sieci ciepłowniczej.

Grzejniki elektryczne nie są drogie, więc na pewno warto rozważyć taki zakup.


Rodzaje grzejników elektrycznych przydatnych w mieszkaniach

Nie wszystkie grzejniki elektryczne dostępne na rynku sprawdzą się do ogrzania mieszkania. Najważniejszą kwestią w tym wypadku jest wydajność, czyli powierzchnia, jaką jest w stanie „obsłużyć” grzejnik.


Najbardziej wydajne są termowentylatory.

Termowentylator działa podobnie jak wentylator używany latem do chłodzenia mieszkań – wprowadzone w ruch powietrze pozwala szybko osiągnąć komfort termiczny. Termowentylator różni się od wentylatora tym, że „dmucha” ciepłym powietrzem. Źródłem ciepła może być tradycyjna grzałka spiralna lub ceramiczna.

Termowentylatory można łatwo przestawić, bo to stosunkowo nieduże i lekkie urządzenia. Można wykorzystać tę cechę przy ogrzewaniu dużych wnętrz, jeśli bardzo zależy nam na czasie.

Warte uwagi są grzejniki konwektorowo-radiacyjne, wykorzystujące zarówno konwekcję, jak i radiację, dzięki czemu ciepło szybko rozprzestrzenia się po całym pomieszczeniu. Ich zaletą jest duża wydajność i cicha praca, a także wbudowany programator i timer. Nowoczesne modele mają możliwość sterowania za pomocą dotykowego panelu, pilota i aplikacji mobilnej.

W mieszkaniach widuje się też grzejniki olejowe. Faktycznie można nimi ogrzać mieszkanie, ale będzie trwało dłużej niż w przypadku zastosowania termowentylatora lub ceramicznej nagrzewnicy. Grzejnik olejowy nagrzewa się i oddaje ciepło jak klasyczny kaloryfer, do którego zresztą jest podobny. Nie wprawia powietrza w ruch, więc nagrzanie niedużego mieszkania może potrwać nawet kilka godzin. Na plus trzeba zaliczyć oddawanie ciepła długo po wyłączeniu urządzenia.


Grzejniki, które sprawdzą się przy nagrzewaniu innych wnętrz niż mieszkania

Na rynku jest kilka rodzajów grzejników, które co prawda nie ogrzeją nam całego mieszkania, ale są przydatne w innych sytuacjach i warto wiedzieć o ich istnieniu. Należą do nich:

  • Grzejniki montowane w gniazdku, czyli miniaturowe termowentylatory – są małe i mają niedużą moc. Wydmuchują ciepłe powietrze, ale ich wydajność jest ograniczona do kilku metrów kwadratowych. Sprawdzą się przy ogrzaniu piwnicy, warsztatu lub domku na działce.
  • Grzejniki halogenowe – działają na zasadzie podczerwieni i nagrzewają przedmioty znajdujące się w pobliżu. Grzejnik halogenowy warto kupić, jeśli lubimy majsterkować w zimnym warsztacie – ogrzeje wówczas strefę pracy.


Na co zwrócić uwagę przy wyborze grzejnika elektrycznego do mieszkania?

Najważniejszą kwestią jest opisana wyżej wydajność. Jest jednak jeszcze kilka aspektów, które także powinny być wzięte pod uwagę.

  • Głośność pracy – w sypialni raczej nie sprawdzi się termowentylator, za to na pewno można do niej wstawić grzejnik olejowy lub nowoczesny grzejnik konwektorowo-radiacyjny.
  • Długość przewodu elektrycznego – fachowcy radzą, by urządzeń o dużej mocy nie podłączać do przedłużaczy, ale bezpośrednio do gniazdek elektrycznych. Warto więc sprawdzić, czy urządzenie ma odpowiednio długi przewód.
  • Wbudowany termostat – dzięki niemu łatwiej osiągnąć i utrzymać optymalną temperaturę w pomieszczeniu.

Jeśli potrzebujesz więcej wskazówek, przeczytaj artykuł: Grzejnik elektryczny, czyli jak ogrzać się podczas chłodnych wieczorów?

REKLAMA
To może Cię zainteresować