Co warto wiedzieć o nawozach?

Radio RAM | Utworzono: 29.11.2021, 09:47 | Zmodyfikowano: 29.11.2021, 09:47
A|A|A

Materiał Sponsora


1. Czym są nawozy?

2. Nawozy dolistne, nawozy wieloskładnikowe - czym się różnią?

3. Co wybrać - nawozy naturalne czy nawozy sztuczne?


Czym są nawozy?

Nawozy to konkretne preparaty, które są stosowane w procesie uprawy roślin. Zawierają składniki pokarmowe, które pomogą w rozwoju oraz wzroście rośliny. Będą także stanowić wsparcie dla gleby w ramach poprawy jej właściwości biologicznych i chemicznych. Bazą nawozów są zarówno makroelementy (takie jak siarka, azot, fosfor, wapń) jak i mikroelementy (żelazo, mangan, miedź, chlor). Te składniki pokarmowe podaje się celem zwiększenia wydajności uprawy poprzez zwiększenie zasobności gleby. Stąd też nazwa - nawozy mikroelementowe.
Nawożenie

Nawozy dolistne, nawozy wieloskładnikowe - czym się różnią?

Nawożenie dolistne opera się na dostarczaniu roślinom niezbędnych składników odżywczych poprzez liście. Mogą one dostawać się do rośliny zarówno przez łodygi, włoski liści. Z uwagi na sposób aplikowania tych nawozów wyróżnia je wysoki stopień wchłanialności przez rośliny. Stosowanie ich jest bardzo polecanym krokiem w sytuacjach, gdy absorbowanie ich przez korzenie nie jest najlepszym rozwiązaniem. Kiedy może się tak wydarzyć? Otóż gdy podłoże jest za mokre, albo korzenie są podatne na choroby lub słabo wykształcone. Kolejny przykład może stanowić zbyt wysoki poziom pH w okolicy korzenia.

Pod hasłem nawozów wieloskładnikowych kryją się produkty zawierające mikro- i makroelementy, jednak niekiedy brakuje w nich jednego składnika. Co do zasady są bezpieczne i działające w sposób uniwersalny. Te wieloskładnikowe nawozy posiadają minimum dwa z trzech głównych składników - czyli azot, fosfor oraz potas. Można też znaleźć w nich wiele innych pierwiastków. Każdorazowo ilość produktu należy dozować zgodnie z konkretnym przypadkiem i z zaleceniami producenta.

Traktor nawożący pole

 
Co wybrać - nawozy naturalne czy nawozy sztuczne?

To dość powszechnie pojawiające się pytanie, które nurtuje przede wszystkim początkujących rolników. Jak to bywa w wielu przypadkach - ciężko udzielić tutaj jednoznacznej odpowiedzi. W przypadku nawozów naturalnych warto wspomnieć o tym, że nie w każdym przypadku mogą one zagwarantować roślinom wszystkie potrzebne składniki (zarówno mikro - jak i makroelementy). Nie oznacza to jednak, że zawsze lepszym rozwiązaniem będą sztuczne nawozy. Nie posiadają one bowiem substancji organicznych oraz próchnicy. Aby osiągnąć pożądany balans i jak najlepsze efekty - zaleca się stosowanie obu rodzajów nawozów. Praktyka jednoznacznie pokazuje, że taki sposób postępowania przyjmuje się coraz powszechniej. Dlaczego? Otóż w sklepach ogrodniczych coraz więcej miejsca na półkach zajmują mieszane nawozy, te organiczno-mineralne. Posiadają one w składzie zarówno mineralne składniki jak i organiczne. Są one w pełni wystarczające przede wszystkim dla amatorów i posiadaczy przydomowych ogródków. Warto przy tym zaznaczyć, że stosowanie wiele lat wyłącznie sztucznego nawozu prowadzi do wyjałowienia ziemi - dlatego też powinno się je stosować zarówno z obornikiem jak i kompostem. To pomoże zachować glebę w dobrej kondycji przez kolejne lata!

Gleba z nawozem 

REKLAMA
To może Cię zainteresować