Czym warto kierować się podczas wyboru butów na zimę?

Radio RAM | Utworzono: 26.11.2021, 12:05 | Zmodyfikowano: 26.11.2021, 12:05
A|A|A

Materiał Sponsora


Buty nie na jeden sezon

Wielu osobom wybór butów na zimę kojarzy się z nielubianą koniecznością. Niestety – szukanie kompromisów pomiędzy wygodą, wyglądem a funkcjonalnością bywa trudne. Dobra wiadomość jest jednak taka, że można sobie to zadanie ułatwić. Wystarczy wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę.

Buty zimowe psują się szybciej? I tak, i nie. Obuwie zimą jest intensywniej używane od trampek czy sandałek. Wystawione na niesprzyjające warunki (wilgoć, sól, mróz) musi znieść naprawdę dużo. Niemniej, szybkie zużycie jest też efektem słabej jakości. Większość butów produkuje się bowiem na jeden sezon – po to, by każdego roku sprzedać jak najwięcej. Należy jednak podkreślić, że zachowując czujność, możesz wybrać parę, która posłuży Ci długo i wcale nie będzie niebotycznie droga. Podpowiadamy, jakie cechy są istotne.


Grubość podeszwy

Buty na zimę powinny mieć grubą podeszwę, najlepiej co najmniej 1,5 cm. Im cieńsza, tym gorzej, bo but będzie bardziej przemiękać, a zimno szybciej dostanie się do środka. Na szczęście obecnie bardzo modne są podeszwy grube, nawet 5 cm. Wystarczy sprawdzić: https://ptak.com.pl/product-category/obuwie/, by się o tym przekonać. Taka podeszwa to świetna opcja, która zapewni ciepło i wystarczającą ochronę przed wilgocią.

A skoro już o podeszwie mowa, warto wspomnieć również o jej konstrukcji. Mało wyprofilowane, “płaskie” podeszwy szybciej pękają, ponieważ ruch stopy odkształca je. Lepszym wyborem będą podeszwy grube, dopasowujące się do naturalnego kształtu stopy. Poza tym należy unikać podeszw klejonych. Pod wpływem wilgoci i np. soli rozrzucanej na drogi takie spoiwo może się stopniowo ścierać. Wtedy podeszwa odklei się i but trzeba będzie naprawiać. Dużo bardziej solidne są buty z podeszwą przyszytą.


Wysokość buta

Wybór wysokości cholewki w dużym stopniu jest kwestią indywidualną. Jedni preferują modele do kostki, inni nie wyobrażają sobie zimy bez kozaków. A jaki wybór wydaje się najrozsądniejszy? Ze względu na zimno oraz zmienne warunki atmosferyczne wyższy but może być lepszy. Po prostu w większym stopniu chroni nogę. Poza tym wybór obuwia za kostkę ma jeszcze jedną zaletę – lepiej stabilizuje stopę. Gdy na dworze jest zimno, pojawia się wilgoć i lód, łatwo o wypadki. Z tego powodu dobra stabilizacja na pewno się przyda.


Rozmiar butów na zimę

“Weź większe, to jeszcze zmieścisz skarpetę” – kto tego nie słyszał? Mamy od dziecka uczyły nas, by brać nieco większe buty z myślą o założeniu grubszej skarpety. Teoretycznie ma to sens, jednak warto się zastanowić, czy skarpeta na pewno ma aż 1-2 cm grubości. Jeśli but jest dobrze dobrany i wyprofilowany, zmieszczenie skarpety nie powinno być żadnym problemem. Kupowanie pary rozmiar większej nie ma wtedy sensu. Wyjątkiem są buty wąskie np. z noskiem. W takich modelach zakup większego rozmiaru może być uzasadniony.


Materiał obuwia

Chociaż zamsz i nubuk wyglądają bardzo atrakcyjnie, zimą nadzwyczaj szybko stracą swój urok. To materiały, na których widać każdą plamkę, a w sezonie o to nietrudno. Dodatkowo zamsz i nubuk nie są odporne na wilgoć – łatwo przemakają, więc byłyby fatalnym wyborem na deszcz lub śnieg.

Na zimę warto więc szukać obuwia uszytego z materiału nieprzemakalnego, odpornego na wilgoć i sól. Świetnie sprawdzi się zwłaszcza skóra naturalna, ale odpowiednio pielęgnowana ekoskóra również będzie dobrym wyborem.

REKLAMA
To może Cię zainteresować