Produkcja mebli w Polsce - przegląd rynku meblowego

Radio RAM | Utworzono: 19.11.2021, 14:37 | Zmodyfikowano: 19.11.2021, 14:37
A|A|A

Materiał Sponsora


Przegląd rynku meblowego w Polsce

Stale rośnie liczba jedno- i dwuosobowych gospodarstw domowych, co z kolei skutkuje popytem na małe i przenośne meble. Konsumenci szukają również mebli, które są wielofunkcyjne, składane i stworzone w oparciu o technologię, zwłaszcza jeśli chodzi o życie w mniejszych przestrzeniach. Czynniki takie jak wzrost budownictwa mieszkaniowego, rosnąca penetracja Internetu, rosnąca popularność produktów przyjaznych dla środowiska oraz zmiany stylu życia przyczyniają się do rozwoju rynku meblowego.


Kierunki rozwoju rynku meblowego w Polsce

Rosnący poziom zarobków napędza rynek. Polski rynek mebli domowych będzie się rozwijał w szybkim tempie ze względu na rosnące dochody. Ludzie wydają więcej na wygodny styl życia, a to z kolei stwarza możliwości rozwoju dla rynku mebli domowych. Rosnący dochód rozporządzalny ma pozytywny wpływ na wzrost zainteresowania inteligentnymi meblami. Ponadto, zmiana stylu życia ludzi, rosnące zainteresowanie inteligentnymi meblami, może przyczynić się do rozwoju rynku meblowego. Głównym czynnikiem wpływającym na rozwój rynku jest rosnąca popularność mebli luksusowych.

Największy udział w produkcji mebli wyprodukowanych w Polsce w latach 2018-2020 miały meble drewniane do jadalni i salonu. Produkcja ta wzrosła w 2020 roku o 0,2% w stosunku do roku poprzedniego. Na drugim i trzecim miejscu wśród najważniejszych kategorii produkcji mebli znalazły się siedziska z drewnianymi ramami oraz drewniane meble do sypialni.


Producenci mebli w Polsce

Pod względem udziału w rynku, kilku z głównych graczy obecnie zdecydowanie dominuje. Jednakże, wraz z postępem technologicznym i innowacyjnością produktów, średnie i mniejsze firmy zwiększają swoją obecność na rynku poprzez pozyskiwanie nowych kontraktów i zdobywanie nowych rynków. Cechą charakterystyczną polskiego rynku meblowego jest duży udział kapitału krajowego. Branża meblarska jest jedną z najważniejszych gałęzi polskiej gospodarki. 

Polscy producenci mebli mają przed sobą wiele wyzwań, przede wszystkim problem braku siły roboczej, pomimo napływu pracowników z Ukrainy. Do jednych z większych wyzwań związanych z eksportem międzynarodowym należy organizacja logistyki. To ona jest elementem wieńczącym proces zakupowy. Jeśli jednak polskie firmy zdołają utrzymać swoją przewagę, opartą nie tylko na cenie, ale także na doświadczeniu i jakości, możemy stać się jeszcze większą meblową potęgą.

 

REKLAMA
To może Cię zainteresować