Jak sprawdzić historię samochodu?

Radio RAM | Utworzono: 16.11.2021, 14:30 | Zmodyfikowano: 16.11.2021, 14:30
A|A|A

Materiał Sponsora


Dlaczego warto sprawdzać historię pojazdu?

Sprawdzenie historii pojazdu na przykład na www.carvertical.com/pl/historia-pojazdu, to coś, na co decyduje się wiele osób. Dlaczego? Zakup auta to dla każdego bardzo duży wydatek. Właśnie dlatego tak duża liczba ludzi stawia na samochody używane. Część z nich jest naprawdę warta uwagi, jednak pozostałe obarczone są niemałym ryzykiem. Nigdy nie można mieć pewności, że to, co mówi nam sprzedawca, jest prawdą. Rozwiązaniem tego problemu może być sprawdzenie historii pojazdu. Dzięki temu można dowiedzieć się wszystkiego na temat wszelkich wad konkretnego egzemplarza. Niekiedy nawet najdrobniejsze szczegóły mają ogromne znaczenie, a nieraz spotkasz się z sytuacją, kiedy sprzedawca będzie chciał je ukryć. Niekiedy w powypadkowych samochodach montowane są zamienne części, które nie zawsze są korzystnym rozwiązaniem. Nie można również nie wspomnieć o tym, że za sprawą sprawdzenia historii pojazdu możliwe jest nawet uzyskanie zdjęć samochodu z przeszłości, co w wielu wypadkach jest po prostu nieocenione. 


Gdzie sprawdzić historię pojazdu?

Od 2014 roku można korzystać z usługi przygotowanej przez Ministerstwo Cyfryzacji na stronie historiapojazdu.gov.pl. W serwisie tym zawarte są setki informacji na temat wszelkich pojazdów, a sama ewidencja prowadzona jest już od 2004 roku. Nie można jednak nie wspomnieć o tym, że inne serwisy także pozwalają na sprawdzenie samochodu po jego numerze VIN. W takich wypadkach bezpieczeństwo jest znacznie większe, gdyż w bazach informacji bardzo często jest znacznie więcej danych. 


Na co pozwala sprawdzenie historii pojazdu?

  • Liczba poprzednich właścicieli.
  • Wszelkiego rodzaju dane techniczne, takie jak moc, pojemność silnika czy rodzaj paliwa.
  • Dane odnośnie do badań technicznych.
  • Odczyt licznika, jaki rejestrowany był w czasie przeglądów.
  • Informacje na temat ubezpieczenia OC i wiele więcej.


Jak sprawdzić historię pojazdu?

W przypadku, gdy chcesz sprawdzić historię danego pojazdu, będziesz potrzebował trzech danych. Jakich? Numer rejestracyjny pojazdu, datę pierwszej rejestracji oraz numer VIN. Wszystkie te informacje zawarte są w karcie pojazdu oraz dowodzie rejestracyjnym. Sytuacja jest znacznie prostsza, jeśli zamierzasz zweryfikować dany samochód w jednym z płatnych serwisów. W takim wypadku jedyne czego będziesz potrzebował to numer VIN. Sprzedawcy bardzo często umieszczają go w ogłoszenie, dlatego jego pozyskanie nie powinno stanowić problemy. Jeśli jednak handlarz nie chce ci go udostępnić, powinna ci się zapalić czerwona lampka, mówiąca, że coś jest nie tak. 

REKLAMA
To może Cię zainteresować