Kontenery morskie. Najbardziej pewny transport w niepewnych czasach

Radio RAM | Utworzono: 05.11.2021, 14:24 | Zmodyfikowano: 05.11.2021, 14:24
A|A|A

Transport kontenerów morskich to obecnie jedno z wyzwań, przed jakim stoją firmy eksportowe. Której firmie zaufać, by wszystko odbyło się bez problemów.


Transport kontenerów morskich - krótka historia

Transport towarów drogą morską obchodził swoje 50-lecie w 2006 roku. Oczywiście transport ładunków w ten sposób to nie wynalazek naszych czasów. Już w 1792 roku w Anglii używano takich "kontenerów" do transportu w kolei i na koniach. W czasie II Wojny Światowej wykorzystywano skrzynie do transportu zapasów. W 1955 roku Malcom P. McLean, przedsiębiorca transportowy z Północnej Karoliny w Stanach Zjednoczonych wpadł na pomysł kontenerów, które bez rozładowywania można transportować ciężarówką, potem statkiem i znów ciężarówką.

Przesyłki międzynarodowe towarów dzisiaj, zwłaszcza w sektorze morskim, opierają się głównie na transporcie kontenerowym, który jest zdecydowanie szybszy i bardziej dogodny niż transport drogowy. Kontenery te są wykonane w standardowych rozmiarach i można je sprawnie transportować na duże odległości oraz przenosić z jednego środka transportu bez otwierania. To ułatwia transport kontenerów z różnymi towarami z Polski na cały świat.


Kontener morski - Jakie są rodzaje kontenerów? 

W zależności od zlecenia, możesz skorzystać z różnego rodzaju kontenerów. Najpopularniejszy jest kontener uniwersalny (general puropse container). Kontener z otwartym dachem (flat rack container) będzie dla ciebie, jeśli prowadzisz handel łodziami bądź samochodami. Jest również kontener o bokach otwartych (open sided container) lub z otwartym dachem i bokiem (flat rack container). Istnieje szeroka gama kontenerów, wykorzystywanych w zależności od specyfiki towarów: kontenery chłodnicze, kontenery-cysterny, regały płaskie.


Transport ładunków morzem. Na co zwrócić uwagę?

Decydując się na transport kontenerów morskich, pamiętaj o kilku zasadach, wybierając firmę, która zajmie się twoim ładunkiem od A do Z. W ramach usług dodatkowych możesz zlecić, by dana firma zabezpieczyła i umocowała twój kontener. Dobrze, jeśli w ramach usług dodatkowych ubezpieczysz ładunki. Od momentu nadania aż do transportu do klienta nie musisz martwić się, jeśli coś złego się stanie. Ciekawą możliwością jest również usługa pozwalająca na śledzenie danej przesyłki.

Dobrze, gdy firma zajmująca się tematem spedycji morskiej posiada doświadczenie w kontakcie z takimi instytucjami, jak: SANEPID, WIORiN, GPKW, WIJHARS. To bardzo ułatwia pracę i przyspiesza procedury, których jest sporo podczas wysyłania kontenerów. Ważna jest również cena oferowanych usług, jednak spedycja morska na całym świecie może mieć kluczowe znaczenie w strategii dobrego procesu logistycznego na trasach międzynarodowych.

REKLAMA
To może Cię zainteresować