Beksiński - obrazy w Twoim domu

Radio RAM | Utworzono: 26.10.2021, 10:00 | Zmodyfikowano: 26.10.2021, 10:00
A|A|A

Materiał Sponsora


Zdzisław Beksiński - artysta wszechstronny

Nie każdy wie, że Beksiński był połączeniem artysty i umysłu ścisłego. Ukończył nawet Politechnikę Krakowską. Po otrzymaniu dyplomu, wrócił jednak do rodzinnego Sanoka, gdzie zajął się fotografią. Nawiązywał do tendencji awangardowych, które często wręcz ośmieszał, oczekując powrotu klasyki. Beksiński był jednak zniechęcony ograniczeniami, związanymi z fotografią. Mimo licznych eksperymentów, efekt wciąż nie był dla niego zadowalający.

Pod koniec lat 50. zajął się więc malarstwem. Czerpał z turpizmu oraz ekspresjonizmu. W latach 60. fascynował się symbolami śmierci, przeplatającymi się z erotyzmem, a wręcz perwersją. Beksiński czerpał również z religii Dalekiego Wschodu. W latach 70., artysta stworzył swój własny styl, nawiązujący do apokaliptycznych wizji, koszmarów sennych czy malarstwa barokowego. To właśnie ta estetyka, balansująca na granicy kiczu, sprawiła że dzieła Beksińskiego do dzisiaj cieszą się tak dużym zainteresowaniem i wywołują skrajne emocje.


Słynne dzieła Beksińskiego

Artysta nie tytułował swoich prac. Uważał też, że nie niosą za sobą żadnego głębszego przesłania, dlatego ich interpretacja jest bezcelowa. Mimo wszystko, miłośnicy jego twórczości wciąż analizują dzieła Beksińskiego i starają się odkryć, co mogło być dla niego inspiracją. Na temat obrazów artysty do dzisiaj toczą się dyskusje. Doskonale ukazuje to ponadczasowość jego sztuki.

Jednym z najsłynniejszych dzieł Beksińskiego jest obraz z 1973 roku. Przedstawia przerażającą postać o rachitycznych kończynach. Jej głowa jest owinięta zakrwawionym bandażem. Niepokojąca jest również cała sceneria. Postać znajduje się w płonącym, zrujnowanym mieście. Okaleczona postać przywodzi skojarzenia z ludźmi, cierpiącymi w wyniku wojen, kataklizmów i przewrotów. Oryginał został wykonany olejem na płycie pilśniowej. 

Skojarzenia z tematyką cierpienia wywołuje również obraz z 1976 roku. Artysta posłużył się mocną symboliką. Obraz przedstawia suche, spękane drzewa, ułożone na kształt krzyża, będącego dla każdego chrześcijanina synonimem cierpienia. Obrazu dopełniają czarne ptaki oraz skrzydła, przypominające krucze. Oryginał został namalowany olejem na płycie pilśniowej.

Reprodukcje Beksińskiego w Twoim domu

Prawdopodobnie każdy miłośnik twórczości Beksińskiego chciałby mieć w domu jedno z dzieł mistrza. Obecnie jest to możliwe, dzięki drukarni BOSZArt.pl. W jej ofercie znajdują się reprodukcje Beksińskiego. Do wyboru mamy ponad 300 obrazów, będących dokładnym odwzorowaniem dzieł artysty. O jakości świadczy fakt, że drukarnia BOSZArt posiada prawną zgodę Muzeum Historycznego w Sanoku - znajdującego się w rodzinnym mieście Beksińskiego. Może pochwalić się takim wyróżnieniem, jako jedyne w Polsce.

Wielkoformatowe reprodukcje to świetny sposób na promocję polskiej sztuki. Stanowią też prawdziwą gratkę dla miłośników malarstwa. W ten sposób, każdy pasjonat twórczości Beksińskiego może mieć reprodukcję jego dzieła we własnym domu.

Twórczość artysty bywała kontrowersyjna i mroczna, dlatego do dzisiaj wywołuje skrajne emocje. Świadczy to jednak o talencie Beksińskiego, który wywołuje zainteresowanie nawet kilkanaście lat po tragicznej śmierci mistrza.

REKLAMA
To może Cię zainteresować