Biała Sobota w Medicus Clinic: Zbadaj swój słuch, zanim będzie za późno!

Radio RAM | Utworzono: 22.10.2021, 13:51 | Zmodyfikowano: 22.10.2021, 13:51
A|A|A

Nawet 2,5 miliarda ludzi do 2050 roku będzie żyło z pewnym stopniem ubytku słuchu - alarmuje WHO. To jedna osoba na cztery. Blisko pół miliarda już ma ubytek o średnim lub wyższym nasileniu w uchu lepiej słyszącym. W Polsce niestety nie jest lepiej. Problem dotyczy przede wszystkim seniorów, którzy coraz chętniej zapisują się na bezpłatne badania.

Mowa jest srebrem, a słuchanie złotem. Gdy pojawiają się jednak problemy ze słuchem, złote myśli i aforyzmy tracą sens. Zgodnie z ostrzeżeniem WHO (raport “World Report on Hearing”) wystarczą trzy kolejne dekady, by co najmniej 700 milionów ludzi będzie wymagało dostępu do opieki słuchowej oraz innych usług rehabilitacyjnych z tym związanych, o ile nie zostaną podjęte działania.

W Polsce niestety nie jest lepiej. - Według danych z publikacji Promedica24 pt. “Zrozumieć starość. Poradnik dla rodzin i opiekunów seniorów” na zaburzenia narządu słuchu cierpi w Polsce 14% osób starszych (16% mężczyzn, 13% kobiet). „Normalne” słyszenie deklaruje 89% osób w wieku 65-69 lat i tylko 40% w wieku ponad 90 lat - cytuje dr n. med. Maciej Mazur z Medicus Clinic.

Jak wynika z tego opracowania, aparatem słuchowym zaburzenia słuchu nadal odczuwa 30% osób powyżej 65. roku życia zaś całkowicie głuchych jest powyżej 1%. Aparatu słuchowego używa 2% osób poniżej 59. roku życia i 10% – powyżej 90. roku życia.

- Aparat słuchowy jest w Polsce znanym i ogólnie akceptowanym urządzeniem wspomagającym niedosłyszących seniorów - mówi dr hab. n. med. Marcin Frączek, Koordynator Programu Implantów Słuchowych w USK we Wrocławiu. Jak dodaje, osoby z głębszym niedosłuchem, które nie mają korzyści z aparatu powinny jednak rozważyć wykonanie kolejnego kroku tj. zastosowanie implantu ślimakowego.

- Jest to dla dużej grupy osób jedyny sposób umożliwiający aktywne funkcjonowanie wśród bliskich i w społeczeństwie. Niestety, wielu seniorów kierując się niepotrzebnymi obawami boi się implantacji skazując się tym samym na życie w świecie ciszy. Dzieje się tak, pomimo że w powszechnej opinii ekspertów nie ma górnej granicy wieku, do której można zastosować implant ślimakowy. Samo urządzenie jest w całości refundowane przez NFZ a implantacja uznawana jest jako bardzo bezpieczna ingerencja chirurgicznadodaje dr hab. n. med. Marcin Frączek.


Zbadaj swój słuch, zanim będzie za późno!

- Staramy się przeciwdziałać, edukować, badać i leczyć. Jeśli jednak pacjenci sami nie będą się do nas zgłaszać, będziemy mieli ograniczone możliwości. Dlatego z całą mocą apelujemy: Badajcie swój słuch! Zwłaszcza, gdy nadarzają się takie możliwości, jak zbliżająca się Biała Sobota, bo wtedy można to zrobić za darmo - mówi dr n. med. Maciej Mazur.

23 października Medicus Clinic organizuje bezpłatne badania słuchu i konsultacje z laryngologiem dla seniorów. Jak mówią organizatorzy, z roku na rok takie akcje cieszą się coraz większym zainteresowaniem.

- Seniorzy świetnie sobie radzą z wyszukiwaniem informacji. Wielu z nich korzysta już z aplikacji czy mediów społecznościowych. Jest jednak spora grupa, która aż tak biegła nie jest, dlatego prosimy, by przekazać im tę informację. Może czekają na taką okazję i chętnie się przebadajądodaje dr n. med. Maciej Mazur.


Te badania są dla Ciebie lub kogoś z Twojego otoczenia, jeśli:

  • Masz głęboki ubytek słuchu lub w ogóle nie słyszysz
  • Nie słyszysz na jedno ucho lub cierpisz z powodu wysięków z uszu
  • Nosisz aparat słuchowi, ale to już nie pomaga
  • Z powyższymi problemami zmaga się ktoś z Twoich bliskich

Zapisy są prowadzone pod numerem telefonu: 71 323 63 00. Liczba miejsc jest ograniczona.

Bezpłatne badania słuchu i konsultacje laryngologiczne

Kiedy:
23 października 2021 r. - od godz. 8.00

Gdzie:
Specjalistyczne Centrum Medyczne Medicus Clinic
pl. Strzelecki 24
50-224 Wrocław

Koszt: Bezpłatne

REKLAMA
To może Cię zainteresować