Ile samochodów kradnie się w Polsce co roku – garść statystyk

Radio RAM | Utworzono: 22.10.2021, 11:16 | Zmodyfikowano: 22.10.2021, 11:16
A|A|A

Materiał Sponsora


Baza CEP – jakie wyniki uzyskała w ostatnich latach?

Jednym z wyznaczników tego, ile samochodów jest zabieranych właścicielom wskutek przestępstwa takiego jak kradzież, są dane udostępniane przez Censprtralną Ewidencję Pojazdów – CEP. Organizacja zbiera informacje na temat wyrejestrowanych pojazdów, wiele z nich znika z rejestru wskutek kradzieży. Jedną z kwestii, które są związane z kradzieżą aut w Polsce, jest to, że trafiają one na rynek aut używanych. Żeby dokładnie sprawdzić, czy pojazd nie został wcześniej skradziony, warto wykorzystać najlepsze dekodery VIN, które pozwolą dokładnie poznać historię pojazdu.


Wyniki z ostatnich lat – co na ich podstawie można stwierdzić?

Według wyników z ostatnich lat wynika, że w minionym roku w Polsce zostało wyrejestrowanych 6 910 pojazdów. Oczywiście mowa tutaj o statystyce, która dotyczy skradzionych pojazdów. W skład tych informacji wchodzą dane na temat pojazdów osobowych, a także dostawczych o masie całkowitej do 3,5 tony. 

Porównując to z zestawieniem z 2019 roku, można określić, że trend dotyczący kradzieży pojazdów w naszym kraju spadł o 1%. Nie jest to zbyt optymistyczna wizja, ponieważ oznacza to, że w Polsce w minionym roku nie zniknęło około 70 samochodów w porównaniu z poprzednimi latami. Trudno tutaj doszukiwać się znaczących efektów działania policji, czy podniesienia poziomu ochrony zabezpieczeń w pojazdach. 

Warto również przytoczyć dane z 2018 roku. Żeby mieć lepsze porównanie. W tamtym czasie złodzieje zabrali właścicielom około 6844 aut. Dlatego można stwierdzić, że trend w 2020 roku nie jest związany z przemyślaną strategią lub podjęciem konkretnych działań, czy to służb porządkowych, czy producentów aut. 

Czy liczba kradzionych aut w Polsce zwiększa się, czy maleje?

Pomimo tego, że ostatnie dwa lata nie wykazują, że trend dotyczący kradzieży aut ma zmienić się na lepsze, to różnicę można zauważyć, przypatrując się statystykom z lat po 2000 roku i zaraz przed nim. Przykładowo, pod koniec lat 90. w 1999 roku, z polskich dróg zniknęło aż 71 543 aut. Natomiast w 2005 roku – 45 292. Porównując to z wynikami, chociażby z 2018 roku, kiedy skradziono 6855 aut, można zauważyć, że liczba utraconych pojazdów znacznie spadła.

Gdzie i jakie modele aut kradnie się najczęściej?

Do najczęściej kradzionych marek samochodowych, należą auta Toyota, a także niemieckie – BMW, Audi, czy Mercedes. W zeszłym roku z polskich ulic zniknęło około 787 sztuk pojazdów japońskiego producenta, natomiast niemieckich modeli ubyło 628 sztuk BMW. 

Jeżeli chodzi o obszary, na których najczęściej dochodziło do kradzieży, to można wymienić tutaj województwo mazowieckie, a także wielkopolskie, dolnośląskie i łódzkie. Najmniej kradzieży miało miejsce w rejonach Podlasia i świętokrzyskiego.

REKLAMA
To może Cię zainteresować