Wyciągarki elektryczne do samochodu - jak dobrać właściwą?

Radio RAM | Utworzono: 21.10.2021, 09:31 | Zmodyfikowano: 21.10.2021, 09:31
A|A|A

Materiał Sponsora


Wyciągarka elektryczna – czym jest i po co nam?

Odpowiednio dobrane wyciągarki elektryczne pomagają nie tylko na podmokłym terenie, ale również przy stromych nawierzchniach, jak i podczas pokonywania większych przeszkód. Jest to sposób na zapewnieniu sobie pomocy w czasie, gdy profesjonalna ekipa mogłaby zjawić się dopiero za wiele godzin. Wyciągarki samochodowe to sprzęt, który przydaje się też innym kierowcom, którzy ugrzęźli. Dzięki wyciągarce możemy im sprawnie pomóc. Jak widać, jest to urządzenie, które ma nas ratować w wielu sytuacjach. Jak jednak sprawić, aby z pewnością miało do tego wystarczającą moc?


Jak wybrać odpowiednią wyciągarkę?

Co musisz wiedzieć, aby wybrać dobrą wyciągarkę elektryczną do samochodu? Przede wszystkim trzeba popatrzeć na jej najważniejsze parametry i dostosować je do naszego pojazdu. O jakich parametrach mowa?

  • Uciąg – tutaj nie można iść w skrajności. Dajmy na to, że nasz pojazd waży 2 tony, a zakupimy wyciągarkę o uciągu 5 ton – nie będzie to mądry wybór. Z oczywistych powodów nie powinno się też brać sprzętu, który zwyczajnie się zerwie pod tą masą. Jak więc dobierać ten parametr? To dość proste. Najczęściej bierze się daną wagę samochodu i mnoży razy 1,5. W przypadku omawianego pojazdu wyciągarka miałaby więc uciąg 3 ton.
  • Moc – jak w przypadku uciągu, tutaj też trzeba parametr dostosować dokładnie pod dany pojazd. Nie ma co do samochodu z niewielkim alternatorem montować wyciągarki elektrycznej o wielkiej mocy, gdyż nigdy nie wykorzystamy pełni jej mocy. Warto pamiętać, że moc powinna osiągać dwukrotną wartość masy pojazdu na ostatnim zwoju liny. Tak więc w przypadku samochodu ważącego 2 tony, należy kupić wyciągarkę o mocy przynajmniej 4 KM.
  • Montaż – warto pamiętać, że nie zawsze producent naszego pojazdu pomyślał o tym, aby zaprojektować miejsce specjalnie przeznaczone do instalacji wyciągarki. Sprawia to, że bardzo często będziemy mieli do czynienia z potrzebą zainstalowania sprzętu do solidnego elementu pojazdu, który nie ruszy się pod wpływem dużego obciążenia. Warto w tym przypadku zasięgnąć porady specjalisty, gdyż każdy model może potrzebować innego potraktowania.

Co jeszcze warto wiedzieć przy wyborze wyciągarki?

Elektryczna wyciągarka jest świetnym wyposażeniem każdego pojazdu, jednak trzeba pamiętać, że jest to sprzęt, który nadaje się najbardziej przy problemach z rekreacyjnym korzystaniem z samochodu. Nie jest to rozwiązanie, które sprawdzi się w przypadku rajdów terenowych i innych wyczynowych sportów motoryzacyjnych, gdyż zwyczajnie nie posiada ono odpowiedniej mocy i uciągu. Sprawdzi się jednak idealnie w codziennych warunkach. Warto też wiedzieć, że jest to jedna z najtańszych opcji wyciągarek, co sprawia, że możemy otrzymać sprawnie działający sprzęt za niewielkie pieniądze. Jeśli więc szukasz czegoś, co Cię wyciągnie z niewielkich tarapatów, warto pomyśleć o zakupie wyciągarki elektrycznej. Pamiętaj tylko, aby dobrze ją dobrać!

REKLAMA
To może Cię zainteresować