Dlaczego samochody premium tak szybko tracą na wartości?

Radio RAM | Utworzono: 18.10.2021, 15:15 | Zmodyfikowano: 18.10.2021, 15:15
A|A|A

Materiał Sponsora


Płacenie za luksus, na który większości nie stać 

Jednym z najważniejszych powodów, dla których luksusowe samochody tak szybko tracą swoją wartość, jest fakt, że na samym starcie są one znacznie droższe niż tańsze odpowiedniki. Spora część kwoty, która musi zostać zapłacona za auto klasy premium, w żadnym stopniu nie jest powiązana z materialnymi aspektami. O czym mowa? Oczywiście o prestiżu, jaki wynika z zakupu samochodu marki Audi, BMW, czy też Mercedes-Benz. Spora część osób, która kupuje nowy samochody, stwierdza, że ponadprogramowe rozwiązanie i osiągi luksusowego pojazdu nie są warto ogromsamochody nej różnicy w koszcie, z jaką należy się liczyć. Inni stawiają na te samochody, jednak kupują je z drugiej ręki. Cena jest znacznie niższa, a sprawdzanie VIN sprawia, że możemy mieć pewność co do jakości danego samochodu. 


Wszyscy kochają nowe samochody

Oczywiste jest to, że osoba, którą stać na zakup nowego luksusowego samochodu, nie będzie szukała używanego egzemplarza. Z kolei ktoś, kto chce kupić auto klasy premium z drugiej ręki, najczęściej nie ma wolnej gotówki na dokładnie ten sam model, jednak z salonu. Co to oznacza w rzeczywistości? Przede wszystkim to, że ludzie, którzy mają pieniądze na luksusowe auta, bardzo szybko je wymieniają na najnowsze rozwiązania. Efektem tego jest sprzedaż poprzednich, których cena bardzo często jest mocno zaniżona. W związku z tym na rynku wtórnym podaż na takie modele jest naprawę niemała. Jak zatem widać naprawdę niezbyt skomplikowana ekonomia popytu oraz podaży sprawia, że ceny luksusowych samochodów muszą spadać. 


Leasing

Następnym powodem, dla którego samochody marek premium tak szybko tracą na wartości, jest fakt, że spora część z nich jest leasingowana. Większość właścicieli stawia na taką finansowania, aby zapewnić sobie płynność finansową. Po trzech latach użytkowania danego samochodu mogą oni go zwrócić oraz pozwolić sobie na nowszą wersję. W związku z tym na rynku jest nadmiar pojazdów, które mają właśnie trzy lata. Efektem tego jest presja co do obniżenia ceny takich aut.


Obawy dotyczące kosztów napraw 

Następnym powodem, dla którego samochody luksusowe tak szybko tracą swoją wartość, są obawy odnoszące się do zawodności i serwisu. Drogie samochody charakteryzują się tym, że w przypadku awarii będzie ona bardzo kosztowna. Podobnie sytuacja wygląda z aspektami konserwacyjnymi, które także nie należą do najniższych. W tym wypadku znajdziemy również powiązanie do wspomnianego leasingu. Najczęściej sprzedawane samochody to 3-letnie auta, które okres gwarancyjny mają już za sobą. W związku z tym w przypadku jakichkolwiek problemów mechanicznych właściciel wszystkie będzie musiał opłacić samodzielnie. Nie jest tajemnicą, że to marki premium są najdroższe w naprawie, dlatego większość osób woli zdecydować się na znacznie tańsze w serwisowaniu pojazdy. 

REKLAMA
To może Cię zainteresować