Przebadają ponad 1000 nałogowych palaczy w kierunku raka płuc

Elżbieta Osowicz, jk | Utworzono: 14.10.2021, 06:29 | Zmodyfikowano: 14.10.2021, 06:33
A|A|A

Fot. Patrycja Dzwonkowska

Najszybciej na badania zapisali się wrocławianie i pula przeznaczona dla nich została już wyczerpana, w pozostałych miastach są jeszcze wolne terminy. Jak mówi dr Ireneusz Pawlak, program zostanie rozszerzony i kolejni chętni są już zapisywani:

O korzyściach z udziału w programie mówi Paweł Zawadzki, pełnomocnik ds rozwoju DCO:

Program jest skierowany do osób w wieku od 55 do 74 lat, które paliły przynajmniej 1 paczkę papierosów dziennie przez co najmniej 20 lat i nadal palą lub od momentu zaprzestania palenia nie minęło więcej niż 15 lat. Z badań mogą też skorzystać osoby od 5. roku życia, które dodatkowo były narażone na działanie czynników rakotwórczych.

Żeby zgłosić się do programu, nie jest potrzebne skierowanie. Wystarczy zadzwonić do Dolnośląskiego Centrum Chorób Płuc – tel. 71/ 726-25-25 (poniedziałek-piątek 8-15.00). Osoby zakwalifikowane do programu będą mogły wykonać tzw. niskodawkową tomografię płuc w Dolnośląskim Centrum Onkologii we Wrocławiu albo Legnicy, Jeleniej Górze lub Wałbrzychu.

 

Co roku na Dolnym Śląsku odnotowujemy około 2000 nowych przypadków raka płuca. W 2018 r. na ten typ nowotworu, na terenie naszego województwa zmarło 2057 pacjentów. Dane z pilotażu sieci onkologicznej wyraźnie wskazują na wysoki odsetek najwyższych stadiów zaawansowania tego nowotworu. Około 72% pacjentów zgłasza się w trzecim i czwartym stadium zaawansowania, co znacznie zmniejsza możliwości terapeutyczne i szanse na wyzdrowienie.

REKLAMA

To może Cię zainteresować