Na co musimy uważać w trakcie korzystania z naczyń kuchennych?

Radio RAM | Utworzono: 30.09.2021, 09:24 | Zmodyfikowano: 30.09.2021, 09:24
A|A|A

Materiał Sponsora


 Dodawanie zimnej wody na rozgrzaną patelnię

Nigdy nie zanurzaj gorącej patelni w zimnej wodzie. Szok termiczny spowodowany różnicą temperatur może doprowadzić do wystąpienia licznych pęknięć na jej powierzchni. To z kolei może spowodować, że dno naczynia będzie niebezpiecznie kołysać się na palniku, generując zagrożenie dla osoby przygotowującej posiłek. W takich sytuacjach pojawia się wypaczenie rozwarstwiające powłokę zapobiegającą przywieraniu.

Przegrzewanie patelni z powłoką nieprzywierającą

W przypadku patelni ceramicznych lub z powłoką zapobiegającą przywieraniu używaj tylko niskich i średnich ustawień temperatury. Zbyt wysokie bowiem spowodują z czasem uszkodzenie powłoki nieprzywierającej. To potencjalnie prowadzi do wydzielania szkodliwych oparów powodujących u ludzi objawy grypopodobne.

Moczenie naczyń granitowych/kamiennych i drewnianych

Często możemy usłyszeć sugestię dotyczącą usunięcia resztek jedzenia przyklejonych do garnków i patelni: „Pozwól, aby nasiąkły”. Jednak niektóre rodzaje naczyń, w tym patelnie granitowe, drewniane przybory i deski do krojenia oraz noże z drewnianą rączką, nie powinny być narażone na długą kąpiel w zlewie lub zmywarce. Nadmiar wody może usunąć minerały z kamienia i spowodować jego pękanie.

Smarowanie patelni nieprzywierających olejem w sprayu

Olej w sprayu jest przydatnym produktem, ale używanie go w przypadku patelni z powłoką zapobiegającą przywieraniu i silikonowych naczyń do pieczenia spowoduje powstanie lepiej warstwy wokół boków patelni. Jedynym sposobem na jego usunięcie jest bardzo gorąca woda, mydło do naczyń i dużo wysiłku. Ścierne środki do szorowania lub gąbki niszczą właściwości zapobiegające przywieraniu powłoki i powodują jej łuszczenie. Jako alternatywę dla sprayu, użyj masła i staraj się wybierać silikonowe blachy.

Gotowanie „kwaśnej” żywności w naczyniach reaktywnych

Nigdy nie gotuj chili w garnku ani winnego sosu makaronowego na żeliwnej lub aluminiowej patelni. Kwas będzie reagował z metalem i przenikał do żywności, powodując utratę smaku i potencjalnie powodując problemy zdrowotne. Jeśli planujesz gotować coś kwaśnego na wolnym ogniu dłużej niż kilka minut, wybierz patelnię ceramiczną, emaliowaną, czy stalową.

Podsumowanie

Kupując sprzęt kuchenny, zawsze oczekujemy, że jego jakość pozwoli nam na długie jego użytkowanie. Często jednak to przez własne niedopatrzenia i błędy doprowadzamy do uszkodzeń posiadanych naczyń kuchennych. Dobrze jest więc zdawać sobie sprawę z ewentualnych zagrożeń i ich unikać. Tym bardziej, gdy posiadamy komplet garnków i patelni lub w najbliższej przyszłości zamierzamy taki zakupić.

Partner artykułu: Prymus AGD

REKLAMA
To może Cię zainteresować