Jak zmierzyć okno na roletę?

Radio RAM | Utworzono: 27.09.2021, 12:25 | Zmodyfikowano: 27.09.2021, 12:25
A|A|A

Materiał Sponsora


Jak zmierzyć okno przed zakupieniem rolet?

Na początku należy określić, jaki rodzaj montażu nas interesuje. Można wybierać spośród montażu okiennego, w przypadku którego roletę można zamocować w sposób zupełnie nieinwazyjny. Używa się w tym celu specjalnych zaczepów lub też dwustronnej taśmy. Kolejnym sposobem jest trwałe zamontowanie elementów mocujących, co powoduje powstawanie śladów po rolecie. Jeżeli chodzi o montaż naścienny, stosuje się go w przypadku rolet wolnowiszących oraz polega on na zasłonięciu całego okna wraz z wnęką. To, jaki rodzaj montażu wybierzemy ma kluczowe znaczenie w kwestii pomiarów.

Jeżeli decydujemy się na montaż rolet na ramach okiennych, to należy zmierzyć wewnętrzną szerokość listwy przyszybowej przy uwzględnieniu gumy uszczelniającej szybę. Do otrzymanej wartości należy dodać około 4 centymetrów. Dzięki temu roleta będzie nieco szersza od szerokości szyby, zapobiegając powstawaniu prześwitów i jednocześnie nie zasłaniając klamki. Należy zmierzyć również długość od górnej krawędzi szyby aż do dolnej, także uwzględniając gumę uszczelniającą. Jeżeli zależy nam na zachowaniu ram okiennych w stanie nienaruszonym i zamontować rolety nieinwazyjnie, to warto od długości szyby mierzonej od górnej krawędzi odjąć 3 cm. Warto pamiętać o uwzględnieniu gum uszczelniających.

Jeżeli chodzi o montaż naścienny, czyli montaż rolety we wnęce okiennej, to należy zmierzyć szerokość okna od zewnątrz przy uwzględnieniu listwy i ramy okiennej. Należy rónież zmierzyć długość od górnej krawędzi otworu okiennego aż do dolnej krawędzi szyby. Podczas pomiarów trzeba wziąć pod uwagę także gumy uszczelniające. Warto pamiętać, iż montaż nad wnęką okienną to konieczność dodania 10 cm do wymierzonej szerokości okna od zewnątrz. Należy przy tym uwzględnić listwę oraz ramę okienną. Co więcej, od długości od górnej listwy przyszybowej do dolnej krawędzi listwy należy odjąć 3 centymetry.


Zasłony i firanki na przelotkach

Niektórzy rezygnują ze stosowania rolet na rzecz zastosowania zasłon oraz firanek na przelotkach. Istnieje również możliwość zastosowania zarówno rolet, jak i zasłon lub przelotek. Te drugie to materiał, który ma w sobie zamontowane specjalne plastikowe lub metalowe krążki nakładane na karnisz. Dzięki takiemu zabiegowi firanka nabiera ładnego kształtu lekkich fal, nie gniotąc się. Firanki na przelotkach wyglądają przejrzyście i efektownie. Co więcej, tego rodzaju rozwiązanie to możliwość wydłużenia żywotności materiału, z którego jest wykonana firanka. Jeśli chodzi o zasłony, mają one na celu limitować ilość wpadającego światła przez okno przez rolety oraz firanki i także mogą być nakładane na karnisz.

REKLAMA
To może Cię zainteresować