Wjazd na małą działkę – co wziąć pod uwagę?

Radio RAM | Utworzono: 25.09.2021, 11:01 | Zmodyfikowano: 25.09.2021, 11:01
A|A|A

Materiał Sponsora

Bramy wjazdowe na małą działkę

Zgodnie z przepisami bramy wjazdowe na posesje powinny mieć szerokość liczącą nie mniej niż 2,4 m. Jeśli jednak tylko ilość dostępnego miejsca na to pozwala, warto dodać do tego wymiaru nieco zapasu. Szerszy wjazd ułatwi parkowanie auta osobowego, ale też pozwoli wjechać na posesję większym pojazdom, np. dostawczym.

W przypadku małej działki istotne znaczenie będzie miał sposób otwierania bramy wjazdowej. Pod uwagę trzeba jednak wziąć także szerokość posesji. Modele rozwierane z dwoma skrzydłami mogą okazać się lepszym wyborem w przypadku wąskich parceli. Trzeba jednak pamiętać, że po otwarciu zajmują one nieco przestrzeni na podjeździe, dlatego mogą utrudnić manewrowanie autem.

Przesuwne bramy wjazdowe zalecane są do szerokich działek, jednak w przypadku węższych parceli rozwiązaniem zapewniającym wygodne użytkowanie jest zainstalowanie modelu dwuskrzydłowego. Tego typu bramy mogą mieć konstrukcję samonośną, a wówczas do szerokości samego skrzydła trzeba doliczyć również przeciwwagę. Zaletą w tym przypadku jest wygoda użytkowania – skrzydło instalowane jest kilka centymetrów nad powierzchnią podjazdu, dlatego zimą śnieg nie będzie wpływał na jego pracę. Bramy z prowadnicami umieszczonymi w podłożu nie muszą mieć przeciwwagi, ale trzeba dbać o prowadnice. W przeciwnym razie zalegające w nich liście, błoto lub lód mogą utrudniać płynne przesuwanie się skrzydła bramy.


Przemyślane zagospodarowanie przestrzeni

Wjazd na posesję to również strefa reprezentacyjna, dlatego warto zadbać o jej estetykę. Na parceli o niewielkich rozmiarach elementy dekoracyjne oraz ich rozmieszczenie powinny być szczególnie przemyślane. Przede wszystkim nie mogą one zajmować zbyt wiele miejsca, a tym samym utrudniać parkowania samochodu przed domem czy wjeżdżania do garażu. Nie powinny też kolidować ze skrzydłami bramy wjazdowej. Pamiętajmy przy tym, że zbyt wiele rodzajów roślin czy zestawianie architektury ogrodowej w różnych stylach może sprawić wrażenie chaosu. Spójna kompozycja pozwoli zaś uzyskać harmonię i będzie prezentowała się elegancko.


Nawierzchnia podjazdu

Wybór nawierzchni podjazdu przed domem to kolejny ważny element projektu tej przestrzeni. Powinna ona z jednej strony zapewniać wygodę i umożliwiać przejście „suchą nogą” z auta do domu, z drugiej zaś musi pozostawać spójna ze stylem, w jakim utrzymany jest budynek oraz przestrzeń wokół niego. Jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań jest kostka betonowa. Dostępna w wielu kształtach i kolorach umożliwia dowolne zaaranżowanie podjazdu. Oczywiście nie jest to jedyne rozwiązanie. Dobrze sprawdzić się mogą także wykonane z betonu kratki, które utwardzają podjazd, bądź kamień naturalny. Podczas wybierania materiału rozsądnie jest wziąć pod uwagę także praktyczność danego rozwiązania. Drobne kamyki mogą być kłopotliwe do utrzymania w czystości, bo trudno je np. zamieść. Z kolei źle przygotowane podłoże sprawi, że podjazd będzie przerastał trawą.


Odwodnienie i oświetlenie

Niezależnie od wielkości działki podczas projektowania wjazdu na posesję warto rozważyć wykonanie odpływu liniowego. Prawidłowo zainstalowany będzie skutecznie odprowadzał wodę deszczową, a co za tym idzie – zapobiegnie tworzeniu się kałuży wokół domu.

Kolejna ważna kwestia to oświetlenie przestrzeni wokół domu oraz podjazdu. Obecnie do wyboru mamy wiele opraw przeznaczonych do montażu na zewnątrz, które są odporne na kurz oraz wilgoć. Na małej działce dobrym rozwiązaniem będą modele wpuszczane w grunt, czyli oprawy najazdowe. Muszą one mieć jednak odpowiednią odporność na nacisk i ciężar pojazdów. Warto się na nie zdecydować, ponieważ ze względu na sposób montażu nie będą przeszkadzały w manewrowaniu autem, a ponadto stanowią ciekawy element dekoracyjny posesji.

 

REKLAMA
To może Cię zainteresować