Jaki język programowania wybrać, aby zostać programistą?

Radio RAM | Utworzono: 21.09.2021, 09:13 | Zmodyfikowano: 21.09.2021, 09:13
A|A|A

Materiał Sponsora


Język programowania – jaki wybrać?

Programowanie jest obecnie postrzegane jako jedna z najbardziej perspektywicznych i przyszłościowych dziedzin, a specjaliści zajmujący się programowaniem zarabiają nawet kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie. Jednocześnie, jest to bardzo trudny zawód, a sytuację dodatkowo komplikuje mnogość dostępnych technologii oraz języków programowania.

Jaki jest najlepszy język programowania? Nie da się udzielić na to pytanie jednoznacznej, uniwersalnej odpowiedzi. Umiejętności programistyczne są wykorzystywane powszechnie w instytucjach finansowych (np. banki, towarzystwa ubezpieczeniowe) czy działach dużych przedsiębiorstw zajmujących się analizą danych. Ponieważ możliwości rozwoju zawodowego w przypadku specjalisty ds. programowania są naprawdę szerokie, warto jeszcze przed wyborem konkretnego języka zastanowić się, czemu ma służyć dana technologia.


Języki programowania do tworzenia aplikacji

Jednym z najpopularniejszych języków programowania jest JavaScript – technologia ta jest wykorzystywana podczas tworzenia aplikacji. To właśnie na bazie JavaScript działa np. poczta Gmail czy pakiet aplikacji OpenOffice. Zaletą JavaScript jest bardzo duża ilość bibliotek, dzięki czemu język ten można wykorzystać do właściwie każdego typu aplikacji.

Jednocześnie, tak rozbudowany pakiet oznacza spore wyzwanie zwłaszcza dla początkujących programistów. Ponadto, JavaScript nie wyczerpuje wszystkich możliwości w zakresie tworzenia aplikacji. Programista tworzący aplikacje dla systemu Windows powinien znać także C++, PHP oraz Ruby.


Analiza danych – Python oraz R

Wszyscy ci, którzy zamierzają związać swoją karierę zawodową z zaawansowaną analizą dużych zbiorów danych (big data), powinni zdecydować się jeden z języków programowania: Python lub R. Technologie te pozwalają na zaawansowane analizy statystyczne, tworzenie czytelnych wykresów oraz wielowariantowe prognozy. Kolejną z zalet tych języków jest względna prostota – może być to decydujący argument dla przyszłych programistów. Uzupełnieniem wiedzy powinna być także znajomość języka zapytań SQL oraz baz danych Oracle.


Tworzenie stron internetowych

Jeśli planowana kariera zawodowa ma być związana z tworzeniem stron internetowych, niezbędna jest znajomość składni języka HTML – technologia ta pozwala na tworzenie oraz administrowanie witrynami internetowymi. Oczywiście, HTML to nie jedyny język przeznaczony dla osób tworzący strony w sieci. Cenionym atutem jest także znajomości m.in. technologii CSS.


Podsumowanie

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi odnośnie tego, który język programowania jest najlepszy. W zależności od tego, czy praca polega na statystycznej analizie danych, tworzeniu aplikacji lub stron internetowych , wymogi pracodawców w stosunku do programistów będą znacznie się różnić. Dlatego tak ważne jest określenie swojego profilu zawodowego, a dopiero potem nauka konkretnego języka.

 

REKLAMA
To może Cię zainteresować