Ukulele — czy jest to idealny instrument na początek?

Radio RAM | Utworzono: 14.09.2021, 17:41 | Zmodyfikowano: 14.09.2021, 17:41
A|A|A

Materiał Sponsora


Ukulele — co trzeba o nim wiedzieć?


W dużym uproszczeniu, jest to jeden z najmniejszych instrumentów strunowych, jakie można kupić. Typowe ukulele ma cztery struny, jednak na rynku można odnaleźć też warianty z sześcioma, a nawet ośmioma strunami, co pozwala wydobyć o wiele większą głębię brzmienia.

Dla typowego użytkownika ukulele to “mała gitara”. Owszem, podobieństwa są uderzające, jednak trzeba wskazać też na szereg różnic między tymi urządzeniami. Po stronie ciekawostek warto wskazać na to, że istnieje wiele różnych wersji ukulele.

Jeśli będziemy szukać ukulele w sklepie nauczsiegrac.pl, to szybko dostrzeżemy, że można kupić ten instrument w wersji sopranowej, koncertowej, tenorowej, a nawet elektrycznej czy elektroakustycznej. Oznacza to, że nic nie stoi na przeszkodzie, by był to pierwszy instrument dla fanów muzyki metalowej czy punk-rocka. 

 

Czy na ukulele można łatwo nauczyć się grać?


Nie istnieje żaden uniwersalny sposób, by w ciągu jednego-dwóch dni nauczyć się grać na jakimkolwiek instrumencie. Warto o tym pamiętać. Kluczową rolę odgrywa konsekwencja, a także systematyczność. Nawet najdroższa gitara czy skrzypce nie będą grały same. Po drugiej stronie zawsze musi być ktoś, kto rozumie zasady, jakie rządzą danym instrumentem muzycznym.

Warto jednak wskazać na to, że ukulele, dzięki niezbyt dużemu stopniowi skomplikowania, to świetny instrument na początek. Cztery struny i zaledwie 10-14 progów można poskromić dość łatwo. Już po kilku dniach treningów powinniśmy być w stanie zagrać proste akordy.

Co z utworami o dużym stopniu skomplikowania? A także z tymi, które były pisane pod klasyczną gitarę? Z większością z nich ukulele radzi sobie dobrze. Nie trzeba więc obawiać się tego, że jakiegoś utworu nie będzie można tu całkiem dobrze odegrać.

 

Skąd uczyć się zasad gry na ukulele?


Na pewno warto dać szansę takim kanałom na YouTube, jak Naucz Się Grać. Zajęcia są cyklicznie umieszczane w serwisie. Znajdują się tam nie tylko podpowiedzi, jak zagrać wybrane utwory, ale i cały kurs, dzięki któremu szybko poskromimy ten instrument i zrozumiemy zasady, jakie nim rządzą.

Warto zwrócić też uwagę na to, by kupić instrument możliwie jak najwyższej jakości. Daje nam to gwarancję, że struny będą odpowiednio nastrojone i że będziemy mogli wydobyć z naszego ukulele interesujące brzmienia. W przeciwnym razie możemy się bardzo szybko zniechęcić od grania.

Pamiętajmy też o tym, że ukulele nie jest instrumentem przesadnie drogim. Za podstawowy zestaw do grania zapłacimy nie więcej niż 200 złotych, choć oczywiście można kupić też takie, które kosztują 600 złotych i więcej. Fani elektrycznego ukulele powinni pamiętać o tym, by w skład ich zestawu wchodził też wzmacniacz.

 

REKLAMA
To może Cię zainteresować