Kredyt gotówkowy a zarobki - jak starać się o kredyt przy najniższej krajowej?

Radio RAM | Utworzono: 14.09.2021, 09:20 | Zmodyfikowano: 14.09.2021, 09:31
A|A|A

Materiał Sponsora

Minimalne wynagrodzenie brutto to dzisiaj w Polsce 2600 złotych. Na rękę jest to dokładnie 1920,62 złote. Patrząc na średnie minimalne wynagrodzenie w całej Unii Europejskiej, nie jest to wysoka stawka przy uwzględnieniu cen i comiesięcznych wydatków przeciętnego gospodarstwa domowego prowadzonego w naszym kraju.

 

Czy osoby, które mogą liczyć na właśnie takie zarobki, są w stanie rozpocząć współpracę z bankiem? Jakie oferty czekają na nich, jeśli chcą zaciągnąć kredyty gotówkowe ? Odpowiedzi znajdziecie poniżej.


Kredyt gotówkowy a zarobki

Nie ma wątpliwości, że kredyt gotówkowy zostanie udzielony tylko tym osobom, które wykazują odpowiednią zdolność kredytową. Należy jednak pamiętać, że zdolność wyliczana jest zawsze indywidualnie, a każdy bank prowadzi własną politykę kredytową. Co więcej, znaczenie mają tutaj preferencje kredytobiorców, a przede wszystkim wartość zobowiązania i czas jego spłaty.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, ile trzeba zarabiać żeby dostać kredyt gotówkowy?

Im większa ma być wartość takiego zobowiązania, tym wyższe musi być generowane co miesiąc wynagrodzenie. Nie oznacza to jednak, że potencjalny kredytobiorca, który osiąga jedynie minimalne zarobki, nie ma szans na kredyt gotówkowy. Taki zostanie mu udzielony, ale nie na wysoką kwotę.

Pamiętajmy również, że na decyzję o udzieleniu kredytu wpływ mają nie tylko zarobki, ale też inne czynniki. Każda instytucja bankowa generuje raport BIK, a więc poznaje historię kredytową. W taką wliczana jest też wartość comiesięcznych kosztów, jakie na przykład z tytułu innych zobowiązań musi ponosić klient. Pod uwagę brane są także koszty stałe, jakie wiążą się z utrzymaniem pozostałych członków rodziny czy zobowiązania typu alimenty bądź inne kredyty. Dopiero wtedy szacowana jest wiarygodność i wypłacalność kredytobiorcy. Historia kredytowa wskazuje zaś na zachowania klienta względem spłaty kredytów zaciągniętych w przeszłości. Jeśli posiada on długi albo nie regulował koniecznych rat w wyznaczonym terminie, raczej ma małe szanse na otrzymanie kolejnego kredytu gotówkowego.

Co więcej, wynagrodzenie nie musi być jedynym źródłem czerpania dochodów przez przyszłego klienta banku. W skład jego zdolności kredytowej mogą wchodzić przecież środki czerpane ze świadczenia emerytalnego czy wynajmu nieruchomości, której jest właścicielem. Dzięki temu wartość kredytu gotówkowego może ulec znacznemu zwiększeniu.

 

Kredyt gotówkowy - jak oszacować zdolność kredytową?


Jeszcze zanim kredytobiorca złoży wniosek o kredyt gotówkowy, może samodzielnie ocenić własne szanse na otrzymanie takiego zobowiązania. Dzięki temu dowie się, gdzie najlepiej wziąć kredyt gotówkowy. Jak sprawdzić, czy mamy szansę na kredyt gotówkowy? Kalkulator kredytowy jest świetnym narzędziem, który w tym aspekcie pomaga. Wystarczy wpisać w poszczególne rubryki konkretne wartości, by wyliczyć szybko zdolność kredytową na zobowiązanie o wskazanej wartości. Kalkulator podpowie, czy zarobki są wystarczające, a może należy je zwiększyć, by mieć szansę na współpracę. Pamiętajmy jednocześnie, że fakt, iż jeden bank odmawia udzielenia zobowiązania, nie oznacza, że inna instytucja również wyda decyzję negatywną. Właśnie dlatego w pierwszej kolejności należy porównać oferty co najmniej kilku konkurencyjnych względem siebie instytucji bankowych, które oferują kredyt gotówkowy. Ranking jest kolejnym narzędziem, który doskonale się w tym celu sprawdzi. To zestawienie najważniejszych parametrów, jakie mają znaczenie dla opłacalności, ale i atrakcyjności wybranych zobowiązań. To właśnie ranking wskaże, co pod uwagę bierze dany bank przy wyliczaniu zdolności kredytowej. To taka porównywarka określa warunki, jakie wyznaczane są przy okazji chęci współpracy w zakresie danego wsparcia finansowego. Jeśli potencjalny kredytobiorca zarabia najniższą krajową, powinien wybierać te propozycje, które są możliwe do zaciągnięcia bez weryfikacji dochodów. Zawsze alternatywą dla kredytów bankowych są też tzw. chwilówki, z których mogą korzystać nawet osoby zadłużone i bezrobotne. Tam weryfikacja klienta przebiega jedynie poprzez przedstawienie danych z dowodu osobistego.

Co istotne, statystyczny polski kredytobiorca patrzy głównie na to, by zaciągnąć najtańszy kredyt gotówkowy. Aby właśnie taki otrzymać, konieczna jest weryfikacja co najmniej kilku ważnych czynników. Najczęściej patrzymy jedynie na oprocentowanie, wysokość comiesięcznej raty czy czas trwania umowy z bankiem, a to zbyt mało, by wybrać najlepszą opcję. Uwagę należy zwracać też na wskaźnik RRSO, który mówi o całkowitych kosztach. Musimy też uwzględniać, że zarabiając najniższą krajową i jeśli nie generujemy dodatkowych dochodów, banki raczej nie będą miały dla nas atrakcyjnej oferty. Ograniczona zostaje wtedy również maksymalna wartość branego zobowiązania. Współpraca z instytucją bankową jest jednak możliwa i nie należy zupełnie rezygnować z wnioskowania o kredyt gotówkowy.

 

REKLAMA
To może Cię zainteresować