Rekordowa rekrutacja obcokrajowców na Uniwersytecie Wrocławskim

BT, mat. prasowe | Utworzono: 02.09.2021, 12:02 | Zmodyfikowano: 02.09.2021, 12:08
A|A|A

fot. archiwum radioram.pl

Ze względu na wielkie zainteresowanie obcokrajowców w tym roku po raz pierwszy Uniwersytet Wrocławski otworzy wszystkie dostępne programy w języku angielskim na wszystkich etapach kształcenia: licencjackim, magisterskim i doktorskim. W naszym systemie Internetowej Rekrutacji Cudzoziemców rekordowo zarejestrowało się 2166 kandydatów, czyli dwukrotnie więcej niż w latach poprzednich. Jest to efekt wieloletniej konsekwentnej pracy – pierwsza rekrutacja na studia anglojęzyczne miała miejsce w roku akademickim 2007/2008.

Kluczem do sukcesu okazała się sprawna i szybka komunikacja pomiędzy pracownikami Biura Współpracy Międzynarodowej, kandydatem, a koordynatorami. Kandydaci napotykający na jakiekolwiek problemy mogli liczyć na ich szybkie rozwiązanie, a tym samym na kontynuowanie procesu aplikowania na studia bez większych opóźnień.

Studenci naszych programów anglojęzycznych pochodzą z pięciu kontynentów. Największą grupę stanowią obywatele Nigerii, Indii, Azerbejdżanu, Turcji czy USA. W tym roku pojawiły się także Komory, Kuwejt, Malawi, Palestyna, Peru czy Oman.

Prof. Patrycja Matusz, prorektor UWr ds. Projektów i Współpracy Międzynarodowej mówi: Cieszymy się, że wyniki rekrutacji studentów międzynarodowych są rekordowe. W tym roku pierwszy raz udało nam się otworzyć wszystkie kierunki. A mamy ich sporo, bo aż 16 programów magisterskich, 8 licencjackich i 3 kolegia doktorskie.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że każdy absolwent jest naszą najlepszą reklamą, dlatego bardzo dbamy o relacje z naszymi studentami. Ponad 35% tegorocznych kandydatów dowiedziało się o Uniwersytecie Wrocławskim pocztą pantoflową – nasi absolwenci przekazali informację o Uniwersytecie Wrocławskim swoim znajomym w kraju, oni swoim i tak dalej. Warto również zaznaczyć, że nasi byli studenci sami często decydują się na kontynuację edukacji na Uniwersytecie Wrocławskim.

Wspomina o tym Eirini Aivaliotou, pochodząca z Grecji doktorantka Wydziału Nauk Społecznych UWr: Studiowałam także na Uniwersytecie Porto w Portugalii, a następnie na Uniwersytecie w Lipsku w Niemczech. Myślę, że wszystkie są równie dobre. Ale to na Uniwersytecie Wrocławskim po prostu poczułam, jak to jest naprawdę być członkiem akademii.

Liczymy na to, że w roku akademickim 2021/22 na naszą uczelnię przyjedzie około 1000 studentów międzynarodowych – na studia licencjackie, magisterskie, do Szkoły Doktorskiej oraz w ramach wymian studenckich. Razem z nami na studentów czekają członkowie uniwersyteckiego Buddy Systemu, którzy są już w kontakcie z pierwszorocznymi i dbają o to, żeby ich przyjazd i zaaklimatyzowanie się w nowym miejscu były bezproblemowe i przyjemne. Na studentów międzynarodowych czekają również na wydziałach koordynatorzy studiów w języku angielskim, którzy pomagają szczególnie studentom pierwszego roku w adaptacji. Biuro Współpracy Międzynarodowej przygotowuje się już do dni orientacyjnych i Welcome Ceremony.

 

REKLAMA

To może Cię zainteresować