Biennale WRO: sztuka drukowana w 3D w Concordia Design Wrocław [POSŁUCHAJ]

Bartek Synowiec, na podst. materiałów prasowych | Utworzono: 02.07.2021, 15:17 | Zmodyfikowano: 02.07.2021, 15:17
A|A|A

Coroczny przegląd najlepszych prac dyplomowych odbywa się na ośmiu publicznych uczelniach artystycznych w Polsce: w Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu. W dotychczasowej historii konkursu znalazły się min. instalacje wideo, animacje komputerowe, koncerty audiowizualne, a także działania podejmowane z konwencjami świata gier komputerowych, realizacje VR czy wykorzystujące sztuczną inteligencję.

Wśród artystów i artystek, których prace zakwalifikowały się do konkursu są Karolina Konopka, Agata Kościołowska, Klaudia Prabucka, Kinga Rybak, Mateusz Stanuszek, Olga Truszkowska, Kamil Wesołowski i Bartek Zalewski. – To szczególny rok, ponieważ prace powstawały i były prezentowane – albo właśnie nie mogły być zaprezentowane w pełni – w warunkach ograniczeń związanych z pandemią – mówi Krzysztof Dobrowolski z Centrum Sztuki WRO. W przestrzeni wystawienniczej Concordia Design przekonamy się, jak sztuka młodych komentuje otaczającą ich rzeczywistość, w tym kryzys klimatyczny, destrukcyjne normy społeczne czy kapitalizm i wynikającą z niego niepewną przyszłość. Najlepsze dyplomy sztuki mediów to m.in. prace wideo, instalacja, performans, a także wizualizacja koncertowa komponowana na żywo i obiekt DIY wydrukowany w technologii 3D.

Prace młodych będą oceniane przez międzynarodowe jury, które przyzna Nagrodę Główną w wysokości 15 tysięcy złotych ufundowaną przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Pozostałe trzy nagrody przyznają: publiczność, redakcja Contemporary Lynx i Concordia Design jako partner wystawy.

Wydarzeniem towarzyszącym ekspozycji będą warsztaty na temat profesjonalizacji młodych artystów, które poprowadzą Magdalena Kreis oraz dr Adam Mazur. Powstanie również wersja online strony zawierająca dokumentację prac oraz rozmowy z artystami, za której koncepcję graficzną odpowiada Krystian Grzywacz, laureat Konkursu w 2017 roku (główna nagroda, dyplom licencjacki, Gdańsk) oraz w 2020 (nagroda Contemporary Lynx, dyplom magisterski, Wrocław). Jej premiera nastąpi ostatniego dnia trwania wystawy – w ramach finisażu.

7. edycja Konkursu Najlepszych Dyplomów Sztuki Mediów jest częścią programu Biennale Sztuki Mediów WRO 2021 REVERSO. Wernisaż wystawy odbędzie się 2 lipca (piątek) o godz. 19:00 w Concordia Design Wrocław. Wstęp wolny.

O wystawie na naszej antenie opowiedział jej kurator - Krzysztof Dobrowolski:

 

 

REKLAMA

To może Cię zainteresować