Anna Kańtoch uhonorowana Nagrodą Wielkiego Kalibru

km | Utworzono: 30.05.2021, 10:21 | Zmodyfikowano: 30.05.2021, 10:21
A|A|A

Fot. mat prasowe

W tym roku ze względu na obowiązujące przepisy epidemiczne wydarzenia festiwalowe, w tym także sobotnia gala są transmitowane ze studia w klubie „Proza” Wrocławskiego Domu Literatury i odbywają się bez udziału publiczności.

Do tegorocznej edycji zostało nominowanych siedem książek. Oprócz nagrodzonej, były to powieści: „Wyrwa” Wojciecha Chmielarza, „To ja, Szpilka. Klub” Marcina Ciszewskiego, „Cios kończący” Mariusza Czubaja, „Glatz. Kraj Pana Boga” Tomasza Duszyńskiego, „Znamię” Olgierda Hurki oraz „Bez reszty” Wojtka Miłoszewskiego.

Przewodnicząca Kapituły Nagrody Wielkiego Kalibru prof. Małgorzata Omilanowska podkreśliła, że jurorzy nie mieli w tym roku wątpliwości co do wyboru laureata. „To wszystko, co udało się autorce w tej powieści zawrzeć i w jaki sposób to zrobiła oddziałało na nas wszystkich, jako czytelników, w sposób szczególny” – mówiła.

Zwróciła m.in. uwagę na znakomity język powieści. „Ta książka jest napisana w ciszy, napisana w spokojny, wyważony sposób, pozwala czytelnikowi wchodzić w taką atmosferę, która go w pewien sposób obejmuje ze wszystkich stron, otacza, prowadzi przez historię kryminalną, która jest bardzo dobrze skonstruowana. (…) To dobre, interesujące, wszechogarniające literacko przeżycie” – podkreśliła prof. Omilanowska.

Laureatka otrzymała nagrodę w wysokości 25 tys. zł ufundowaną przez prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka.

Nagrodę Czytelników Wielkiego Kalibru otrzymał w tym roku Tomasz Duszyński, autor powieści „Glatz. Kraj Pana Boga”. Z kolei Nagroda Specjalna im. Janiny Paradowskiej przypadła Olgierdowi Hurce za powieść „Znamię”.

Podczas sobotniej gali statuetkę wręczono również ubiegłorocznemu laureatowi Honorowej Nagrody Wielkiego Kalibru Zygmuntowi Miłoszewskiemu, który ze względu na pandemię nie mógł wówczas przyjechać do Wrocławia.

Nagroda Wielkiego Kalibru przyznawana jest od 2004 r. Otrzymuje ją autor najlepszej powieści kryminalnej lub sensacyjnej, która została wydana w roku poprzedzającym przyznanie wyróżnienia. W 2004 r., jako pierwszy, Nagrodę Wielkiego Kalibru otrzymał Marek Krajewski za powieść "Koniec świata w Breslau".

Międzynarodowy Festiwal Kryminału zakończy się w niedzielę. Ostatni dzień poświęcony będzie zwierzętom, jako drugoplanowym bohaterom literackim. Uczestnicy festiwalu będą mogli m.in. posłuchać wykładów o psie na służbie oraz psie w domu, spotkać się z pisarkami, w których twórczości zwierzęta grają ważne role a także obejrzeć pokaz pracy psów tropiących. 

Element Serwisów Informacyjnych PAP
REKLAMA

To może Cię zainteresować