Zmarł Ferdynand Matysik

RAM | Utworzono: 12.05.2021, 15:42 | Zmodyfikowano: 12.05.2021, 15:42
A|A|A

zdj. G.Hawałej/FB Teatr Polski we Wrocławiu

Msza pogrzebowa Ferdynanda Matysika, wieloletniego aktora Teatru Polskiego we Wrocławiu odbędzie się w piątek w kościele św. Wawrzyńca we Wrocławiu. Aktor zmarł w wieku 90 lat.


O śmierci Ferdynanda Matysika poinformował Teatr Polski we Wrocławiu. Jak podano, msza pogrzebowa odbędzie się w piątek w kościele św. Wawrzyńca we Wrocławiu.


Ferdynand Matysik urodził się w 1931 r. W 1954 r. ukończył Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie; pracę rozpoczął w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. Później przeniósł się do nowo otwartego Teatru Ludowego w Krakowie-Nowej Hucie, gdzie występował w latach 1955–1964. Matysiak w krakowskim teatrze wcielił się w ponad czterdzieści ról w przedstawieniach takich reżyserów, jak Krystyna Skuszanka, Jerzy Krasowski, Jerzy Zegalski, Józef Gruda, Wanda Laskowska, Lidia Zamkow, Józef Szajna czy Piotr Paradowski.


W 1964 r. aktor przeniósł się do Wrocławia. Na scenach Teatru Polskiego we Wrocławiu zagrał ponad sto ról w przedstawienia m.in. Krystyny Meissner, Jerzego Jarockiego, Andrzeja Wajdy, Krystiana Lupy, Henryka Tomaszewskiego i Jerzego Grzegorzewskiego. Z Teatrem Polskim był związany do 2007 r.


Matysiak grał również w filmach i serialach oraz słuchowiskach radiowych. Był laureatem wielu nagród teatralnych. Aktor został odznaczany m.in.: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1984 r.), Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2004 r.) oraz Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" (2006 r.).

(PAP)

Element Serwisów Informacyjnych PAP
REKLAMA

To może Cię zainteresować