We Wrocławiu odsłonięto tablicę upamiętniającą prof. Mieczysława Zlata

PP/PAP/inf. prasowa | Utworzono: 05.05.2021, 19:35 | Zmodyfikowano: 05.05.2021, 19:35
A|A|A

fot. Muzeum Narodowe we Wrocławiu

- To człowiek wielkiego formatu o niezwyczajnym poczuciu prawości i odpowiedzialności za wszystko, w co się angażował – mówił dyrektor MNWr Piotr Oszczanowski.

Prof. Mieczysław Zlat urodził się 5 maja 1927 r. w Przemyślu. Z okazji 94 rocznicy jego urodzin na ścianie gmachu Muzeum Narodowego we Wrocławiu odsłonięto w środę poświęconą mu tablicę „Zlata uliczka”.

Jak podkreślił podczas uroczystości dyr. Oszczanowski, prof. Zlat był nie tylko wybitnym historykiem sztuki, niekwestionowanym autorytetem naukowym i wyśmienitym nauczycielem akademickim, ale także zaangażowanym społecznikiem.

Oszczanowski przypomniał, że w czasie wydarzeń marcowych w 1968 r. profesor, będąc prodziekanem uniwersyteckiego Wydziału Filozoficzno-Historycznego, popierał postulaty studentów i bronił represjonowanych uczestników strajku okupacyjnego, a także współpracował przy redakcji apelu do władz politycznych. Skutkiem tych aktywności było usunięcie go z funkcji prodziekana i 13 lat oczekiwania na profesorską nominację.

Zlat był także czynnie zaangażowany w okresie transformacji kraju w latach 80. Był m.in. organizatorem i członkiem związku zawodowego „Solidarność” na wrocławskim Uniwersytecie. Profesor był również wnioskodawcą, a potem współautorem uchwały o zmianie nazwy Uniwersytetu z „im. Bolesława Bieruta” na zwyczajną „Wrocławski”.

Jego losy nieodłącznie związane były także z Muzeum Narodowym we Wrocławiu (dawniej Muzeum Śląskim). Jak wyjaśnił Oszczanowski, prof. Zlat już w 1948 r. jako student podjął pracę w organizowanym wówczas Muzeum Śląskim, z którym związał się na kilkanaście lat. Przeszedł kolejne szczeble naukowe - od adiunkta w 1953 r., poprzez kustosza do kuratora. W 1963 r. otrzymał propozycję objęcia funkcji dyrektora Muzeum Śląskiego, z której jednak nie skorzystał.

W roku 1980, razem z prof. Alfredem Jahnem, jako wiceprzewodniczący Społecznego Komitetu Odbudowy Panoramy Racławickiej, wywalczył restytucję i przyłączenie Panoramy do Muzeum. Profesor zmarł 16 października 2014 r. we Wrocławiu.

REKLAMA