ART Równik - nowe miejsce we Wrocławiu [POSŁUCHAJ]

Jan Pelczar | Utworzono: 04.05.2021, 11:42 | Zmodyfikowano: 04.05.2021, 11:42
A|A|A

zdj. FB Cafe Równik

Profesor Małgorzata Młynarska, prezes Stowarzyszenia Twórców i Zwolenników Psychostymulacji, prowadzącego Cafe Równik, a od 5 maja także ART Równik, była Gościem w RAM-ie we wtorek 4 maja po 11:00. 

MATERIAŁY PRASOWE STOWARZYSZENIA:

5 maja 2021 r. swoją działalność rozpocznie ART RÓWNIK, nowe kulturalne miejsce na mapie Wrocławia, które będzie przestrzenią kreatywnego i zawodowego rozwoju osób z niepełnosprawnościami oraz sklepem, w którym każdy z nas będzie mógł kupić ręcznie wykonane, artystyczne i rzemieślnicze
przedmioty.

ART RÓWNIK to projekt Stowarzyszenia Twórców i Zwolenników Psychostymulacji prowadzącego znaną wrocławianom i wrocławiankom klubokawiarnię Cafe Równik, realizowany we współpracy z Wrocławskim Parkiem Technologicznym. Dzień jego otwarcia nie jest datą przypadkową - obchodzimy wtedy Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych oraz Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. - Dla osób z niepełnosprawnościami ART RÓWNIK będzie miejscem pracy, odpoczynku, rehabilitacji, obcowania z kulturą, ale też spełniania swoich pasji. To poniekąd rozszerzenie dotychczasowej działalności Cafe Równik, które pomoże naszym podopiecznym w jeszcze aktywniejszym włączaniu się w życie zawodowe, kulturalne i społeczne – opowiada prof. Małgorzata Młynarska, prezes Stowarzyszenia Twórców i Zwolenników Psychostymulacji.

ART RÓWNIK działa w lokalu Cafe Równik położonym przy ul. Jedności Narodowej 47. Znajduje się w nim Antyczny Kącik, w którym prowadzona będzie sprzedaż rękodzieła, kompozycji kwiatowych, czy przedmiotów, których renowacji w ramach rozwoju swoich pasji, czy nabywania nowych umiejętności zawodowych, dokonają osoby z niepełnosprawnościami. W sprzedaży (stacjonarnie i online) będą również „białe kruki” i inne wyjątkowe przedmioty. - Pandemia pokazała nam, jak ogromną rolę ma wszechstronne kształcenie zawodowe osób z niepełnosprawnościami. W Cafe Równik nasi kelnerzy w niezwykle szybkim tempie musieli przekwalifikować się na kucharzy, by móc przygotowywać obiady dla medyków walczących z koronawirusem. By jeszcze lepiej przygotowywać ich do pracy zawodowej, od lutego 2021 roku z firmą Dobre Kadry Centrum badawczo-rozwojowe Sp. z o.o. realizujemy projekt współfinansowany przez Unię Europejską pod nazwą „Klub grupy wsparcia Dyna- Lingua”. Dzięki niemu kształcimy 30 osób z niepełnosprawnością intelektualną do pracy w zawodach takich jak: kelnerstwo, kucharstwo, krawiectwo lekkie, florystyka, ogrodnictwo, sprzątanie i renowacja antyków. To właśnie wykonane przez nich prace będzie można podziwiać i nabyć w ART RÓWNIK. W realizacji tych projektów aktywnie wspiera nas koncepcyjnie i promocyjnie Wrocławski Park Technologiczny – dodaje prof. Młynarska.

Kompetencje zawodowe osób z niepełnosprawnością będą w ART RÓWNIK rozwijane nie tylko przez kulturę, ale też metody wykorzystywane w biznesie. Specjaliści z Wrocławskiego Parku Technologicznego przeprowadzą dla podopiecznych projektu warsztaty z zakresu Design Thinking, które nauczą ich, jak generować i wdrażać w życie pomysły oraz rozwiązywać napotykane przy tym problemy.

ART RÓWNIK to projekt rozwojowy. W przyszłości będzie miejscem promującym młodych artystów - malarzy, muzyków, literatów, poetów. Będą się w nim odbywać pokazy kulinarne, wystawy prac plastycznych i rękodzieła. W planach jest też organizacja spotkań autorskich, zajęć teatralnych, spektakli, koncertów i wieczorów poezji.

REKLAMA

To może Cię zainteresować