Naukowiec z PWr w finale konkursu FameLab

BT, mat. prasowe | Utworzono: 23.04.2021, 12:40 | Zmodyfikowano: 23.04.2021, 12:42
A|A|A

fot. mat. prasowe dr inż. arch. Jerzy Łątka

Na finał konkursu czekamy już od prawie roku. Pierwotnie dziesięcioro naukowców z całej Polski miało spotkać się na scenie w maju 2020 r., ale te plany pokrzyżowała pandemia. W najbliższą niedzielę będą mieli wreszcie okazję zaprezentować się publiczności i jurorom.

Finaliści muszą w ciągu zaledwie 180 sekund opowiedzieć o zagadnieniu naukowym, którym się zajmują. Niezależnie od tego jak byłoby złożone i trudne, muszą przedstawić je w prosty i zajmujący sposób. Uczestnicy tegorocznego finału będą opowiadać m.in. o kosmicznej ładowarce, najbardziej śmiercionośnym stworzeniu na Ziemi czy poznawaniu największych tajemnic natury.

Wśród naukowców, którzy zaprezentują się w niedzielę w Centrum Nauki Kopernik, jest dr inż. arch. Jerzy Łątka z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Opowie on o architekturze z papieru – a zwłaszcza jej pomocowym aspekcie, czyli tworzeniu domów z budulca papierowego dla ofiar katastrof naturalnych i konfliktów zbrojnych.

Finał rozpocznie się w niedzielę, 25 kwietnia, o godz. 15.00. Będzie transmitowany na żywo na profilu Youtube Centrum Nauki Kopernik.

Jury będzie zwracać szczególną uwagę na zawartość merytoryczną prezentowanych zagadnień, jasność przekazu oraz charyzmę i atrakcyjność wystąpienia.

Laureaci pierwszych trzech miejsc dostaną nagrody finansowe (ich pula to 18 tys. zł). Przewidziano także nagrodę publiczności i wyróżnienia specjalne m.in. Ministra Nauki i Edukacji (pokrycie kosztów wyjazdu na dowolną konferencję organizowaną w Europie) i Fundacji Kościuszkowskiej (promesa trzymiesięcznego stypendium naukowego w USA).

Zwycięzca lub zwyciężczyni polskiej edycji konkursu weźmie udział w międzynarodowym półfinale FameLab International w Cheltenham w Wielkiej Brytanii.

Dr inż. arch. Jerzy Łątka pracuje w Katedrze Architektury i Sztuk Wizualnych na Wydziale Architektury PWr. W 2017 r. obronił doktorat na Wydziale Architektury Uniwersytetu Technicznego w Delft. W 2016 r. zdobył pierwsze miejsce w konkursie Futu Wro Miasto Przyszłości / Laboratorium Wrocław w ramach Europejskiej Stolicy Kultury. Zrealizowany w ramach ESK projekt Domek z Kart / House of Cards jest pierwszą w Polsce jednostką mieszkalną wykonaną z komponentów papierowych.

W 2017 r. dr Łątka został wybrany jednym z 30 kreatywnych Wrocławia, a w 2019 roku zwyciężył w plebiscycie miesięcznika Architektura-Murator: „Osobowości 25-lecia” w kategorii „Projektowanie zrównoważone i uniwersalne”. Jest założycielem platformy projektowo-badawczej architektury papierowej www.archi-tektura.pl.

REKLAMA

To może Cię zainteresować