Pociąg do historii: Bohaterowie [PODCAST]

Joanna Lamparska, Piotr Bartyś | Utworzono: 12.04.2021, 12:32 | Zmodyfikowano: 12.04.2021, 12:32
A|A|A

Upamiętnienie wejścia i przebiegu tunelu „Harry”/ fot.Wikipedia /Vorwerk

Stanisław Maksymowicz. Takimi oto słowy żegnała go wrocławska Akademia Wychowania Fizycznego: "Urodził się 7 czerwca 1933 roku. Był absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, nauczycielem akademickim doktorem nauk o kulturze fizycznej. Był twórcą i długoletnim kierownikiem, unikatowego na skalę światową, Samodzielnego Zakładu Sportów Lotniczych przy AWF we Wrocławiu. Był Instruktorem-pilotem I klasy: szybowcowym, samolotowym, spadochronowym, motolotniowym i paralotniowym, a także pilotem balonowym i mechanikiem obsługi balonu wolnego. Był instruktorem i wychowawcą kilku pokoleń nauczycieli wychowania fizycznego, pilotów, skoczków, instruktorów oraz trenerów sportów lotniczych wielu specjalności.
Dr Stanisław Maksymowicz przez 15 lat był członkiem kadry narodowej samolotowo-nawigacyjnej i akrobacyjnej. Był współorganizatorem wielu imprez lotniczych i pokazów w kraju i za granicą, w których wielokrotnie sam brał udział. Na samolotach spędził w powietrzu ponad 5000 godzin, wykonał 786 skoków spadochronowych.Pan Doktor Stanisław Maksymowicz zawsze będzie kojarzył nam się, jako przesympatyczny człowiek, który swoimi opowiadaniami przykuwał uwagę rozmówców, a przy tym budził podziw i szacunek." Także dla Joasi i dla mnie był człowiekiem legendą, o czym opowiemy w pierwszej części programu.

fot.archiwum wrocławskiej AWF

W drugiej historia znana przed laty bez mała całemu światu. Ale mało kto pamięta, że wydarzyła się tak naprawdę na ziemiach polskich, nieopodal Żagania. Film Johna Sturgesa "Wielka ucieczka" był wielkim sukcesem kasowym. Gwiazdorska obsada ( Steve McQueen, James Garner, Richard Attenborough and featuring James Donald, Charles Bronson, Donald Pleasence, James Coburn ), znakomity scenariusz, historia brawurowo opowiedziana przez reżysera. Pozytywne przesłanie - duch pozostaje niezłomny. A jak było naprawdę? Dowiecie się słuchając "Pociągu do historii". Zapraszają Joanna Lamparska i Piotr Bartyś.

Pozostałości obozu Stalag Luft III. fot.Wikipedia/ Vorwerk https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1583815

REKLAMA
Dźwięki
Dzisiaj o zmarłym niedawno Stanisławie Maksymowiczu, legendzie wrocławskiego AWF, i o ucieczce więźniów ze stalagu w Żaganiu, która stała się inspiracją do powstania słynnego filmu "Wielka ucieczka" ze Steve McQueenem w roli głównej.

To może Cię zainteresować