W sobotę uroczystości związane z 11. rocznicą katastrofy smoleńskiej

PAP,mk | Utworzono: 10.04.2021, 07:30 | Zmodyfikowano: 10.04.2021, 07:31
A|A|A

fot. archiwum

Wrocław:

Zaplanowano wartę honorową przy tablicach upamiętniających ofiary i złożenie kwiatów.

Już wczoraj o 20. symboliczne znicze zapłonęły przy bulwarze Marii i Lecha Kaczyńskich.

O 11. przy tablicach pamiątkowych Aleksandry Natalii-Świat, Jerzego Szmajdzińskiego i Grażyny Gęsickiej staną honorowe warty wojskowe.

W samo południe zaplanowano złożenie kwiatów pod tablicą wszystkich ofiar w kościele garnizonowym pw. św. Elżbiety.

O 18.30 w kościele pw. św. Doroty, Wacława i Stanisława przy ul. Świdnickiej odbędzie się msza święta w intencji ofiar.

W przeciwieństwie do Warszawy, we Wrocławiu nie zgłoszono żadnej demonstracji.


Jak informowała rzeczniczka PiS Anita Czerwińska pierwszym punktem państwowych uroczystości - o godz. 8 - będzie msza święta w kościele seminaryjnym, po której delegacje złożą wieńce pod pomnikami prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej na Placu Piłsudskiego w Warszawie.

W uroczystościach wezmą udział: wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki, a także przedstawiciele rządu, Sejmu oraz politycy PiS.

Czerwińska zapowiedziała, że następnie przedstawiciele PiS odwiedzą i złożą kwiaty na grobach ofiar katastrofy smoleńskiej. Uroczystości zakończą się o godzinie 19. mszą świętą w Archikatedrze Warszawskiej w intencji ofiar katastrofy.

Rzeczniczka PiS zapewniła, że zarówno poranna, jak i wieczorna msza odbędą się w pełnym reżimie sanitarnym, w tym przy ograniczonej liczbie uczestników.

Uroczystości rocznicowe zaplanowano też w Sejmie. Marszałek Sejmu Elżbieta Witek i wicemarszałkowie izby uhonorują pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej, składając o godz. 7.30 kwiaty pod sejmowymi tablicami upamiętniającymi: posłów i senatorów, którzy zginęli 10 kwietnia 2010 r., prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz marszałka Sejmu Macieja Płażyńskiego.

Hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej oddadzą także marszałek Senatu Tomasz Grodzki wraz z wicemarszałkami izby. O godz. 8.30 Grodzki złoży wieniec przed pomnikiem ofiar katastrofy smoleńskiej na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. O godz. 9.15 marszałek Senatu i wicemarszałek izby Michał Kamiński złożą kwiaty przed znajdującymi się w Sejmie tablicami. Z kolei o godz. 9.15 wicemarszałek Senatu Marek Pęk weźmie udział w uroczystościach na Placu Piłsudskiego w Warszawie.

Delegacja klubu Koalicji Obywatelskiej złoży kwiaty i odda hołd ofiarom katastrofy o godz. 8.35 na warszawskich Powązkach, a o godz. 9:20 pod tablicami upamiętniającymi ofiary katastrofy w Sejmie.

Szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski zapowiedział, że delegacja jego ugrupowania będzie brała udział w uroczystościach upamiętniających 11. rocznicę katastrofy smoleńskiej i indywidualnie złoży kwiaty na grobach polityków lewicy, którzy zginęli 10 kwietnia 2010 roku, czyli byłego szefa MON, b. wicemarszałka Sejmu Jerzego Szmajdzińskiego, na cmentarzu na warszawskim Wilanowie, Jolanty Szymanek-Deresz, szefowej Kancelarii Prezydenta za czasów Aleksandra Kwaśniewskiego, na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach i byłej wicepremier, b. szefowej resortu polityki społecznej Izabeli Jarugi-Nowackiej na Cmentarzu Powązkowskim.

"W sobotę od rana będziemy brać udział w uroczystościach" - powiedział  Gawkowski. "Rozpoczynamy o godz. 8.41 na grobie marszałka Jerzego Szmajdzińskiego, będziemy składali wieńce w Sejmie pod tablicami upamiętniającymi zarówno indywidualnie osoby, której zginęły, jak i pod tablicą główną. Będziemy pod Grobem Nieznanego Żołnierza, będziemy również na Powązkach: na grobie Jolanty Szymanek-Deresz i przy grobie Izabeli Jarugi-Nowackiej" - wyliczał polityk.

Z kolei politycy PSL: wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski i Władysław Teofil Bartoszewski w sobotę o godz. 10.45 złożą kwiaty przed tablicą upamiętniającą śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego na dziedzińcu Ratusza przy Placu Bankowym w Warszawie i oddadzą hołd zmarłym w 11. rocznicę katastrofy smoleńskiej.

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154, wiozącego delegację na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego żona Maria, najwyżsi dowódcy wojska i ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.

W związku z pandemią koronawirusa do 18 kwietnia zostały przedłużone obostrzenia epidemiczne. Zgodnie z nimi w miejscach kultu religijnego obowiązuje limit - jedna osoba na 20 mkw., przy zachowaniu odległości minimum 1,5 m pomiędzy osobami. Ponadto w świątyniach i obiektach kultu religijnego obowiązkowe jest zakrywanie ust i nosa.

Element Serwisów Informacyjnych PAP
REKLAMA

To może Cię zainteresować