Wrocławscy muzycy nominowani do Fryderyków 2021

Łukasz Lorenc, Ewa Zając, BT | Utworzono: 18.03.2021, 17:22 | Zmodyfikowano: 18.03.2021, 17:22
A|A|A

Fryderyk 2021 / materiały prasowe


Akademia Fonograficzna to grono ponad 1 500 artystów wykonawców, twórców, producentów, dziennikarzy i przedstawicieli branży muzycznej, przyznające od ponad 25 lat nagrody muzyczne Fryderyk. W wyniku pierwszej tury głosowania wyłonionych zostało pięć nominacji w każdej kategorii. Po ich ogłoszeniu rozpoczyna się druga tura głosowania – a podczas oficjalnej gali poznamy zwycięzców statuetek. To jedyna nagroda w Polsce obejmująca tak szerokie spektrum gatunków muzycznych, w tym muzykę poważną i jazz.

Szanse na otrzymanie najbardziej prestiżowej nagrody polskiego przemysłu muzycznego mają zespoły Eabs (artysta roku jazz), Skalpel (album roku elektronika), Błoto (płyta roku elektronika), a także kompozytor i producent Agim Dżelili (album roku muzyka filmowa, teatralna, ilustracyjna) i raper Zdechły Osa (fonograficzny debiut roku). Za swój album "Thanks Jimi Symphonic" w kategorii album roku blues nominację otrzymał Leszek Cichoński. - Bardzo się cieszę z wyróżnienia, bo to wyjątkowo ważna płyta dla mnie - mówi muzyk:

Płyta "Thanks Jimi Symphonic" została nagrana w Narodowym Forum Muzyki, które w kategoriach muzyki poważnej zdobyło aż 6 nominacji dla swoich wydawnictw.

Ale to nie koniec wyróżnień dla tej instytucji: nagrodę Grammy - najważniejsze muzyczne wyróżnienie na świecie - otrzymał dyrektor artystyczny NFM - mówi Andrzej Kosendiak:

Poza NFM wyróżnienia do Fryderyków w kategoriach muzyki poważnej zdobyły związane z Wrocławiem artystki: kompozytorka i śpiewaczka Agata Zubel oraz światowej sławy sopranistka Aleksandra Kurzak.

Do tej pory wyprodukowano 817 statuetek według używanego do dziś projektu autorstwa Doroty Dziekiewicz-Pilich, przedstawiającego uskrzydloną postać, wznoszącą się do lotu. W tym roku o Fryderyki powalczą także wrocławianie: 


ARTYSTA ROKU JAZZ / EABS

 

ALBUM ROKU ELEKTRONIKA / SKALPEL

 

 ALBUM ROKU ALTERNATYWA / BŁOTO

 

ALBUM ROKU BLUES / Leszek Cichoński and Friends: Thanks Jimi Symphonic 

 

FONOGRAFICZNY DEBIUT ROKU / ZDECHŁY OSA

 

 Trzymamy kciuki! Wszystkie nominacje znajdziemy na stronie organizatorów

REKLAMA

To może Cię zainteresować