W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym powstanie centrum chorób wewnętrznych

BT, PAP | Utworzono: 17.03.2021, 14:31 | Zmodyfikowano: 17.03.2021, 14:39
A|A|A

fot. archiwum radioram.pl

Kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych, Zawodowych i Nadciśnienia Tętniczego w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu prof. Grzegorz Mazur poinformował, że Centrum Chorób Wewnętrznych powstanie w nowej lokalizacji przy budynku szpitala na ul. Borowskiej i będzie zbudowane w systemie modułowym.

- Pod względem szpitalnym będzie to jeden oddział ze 120 łóżkami, z których 20 będzie przeznaczonych do hospitalizacji pacjentów jednodniowych, a na pozostałych łóżkach poszczególne kliniki będą miały swe pododdziały. Pozwoli to skoordynować diagnozowanie pacjentów. Idea jest taka, że to specjaliści będą przychodzić do pacjenta, a nie pacjent będzie krążył między klinikami - powiedział prof. Mazur.

Dodał, że nowe centrum połączy w jednym miejscu nie tylko przyjęcia osób do kliniki chorób wewnętrznych, ale obejmie też pacjentów przyjmowanych obecnie w innych klinikach m.in. dermatologii czy ginekologii onkologicznej. Te oddziały mieszczą się obecnie w starym, wybudowanym przed 120 laty kampusie uczelni przy ul. Skłodowskiej-Curie. Charakter tamtych budynków nie spełnia już standardów i jakości nowoczesnego szpitala.

Jak wyjaśnił, obecnie przyjęcie pacjenta do konkretnej kliniki sprawia, że stwierdzenie u niego schorzenia z innej dziedziny medycyny powoduje konieczność jego wypisania i przeniesienia. Wiąże się to też z osobnymi procedurami w rozliczeniach z NFZ.

- W ramach centrum będziemy mogli skoncentrować się wokół pacjenta. Każdy specjalista będzie mógł przyjść i będzie można go diagnozować, nie trzeba będzie tych wypisów, przyjęć między oddziałami i pacjenta w to angażować. I jeśli taki pacjent np. będzie mógł podjąć leczenie ambulatoryjnie to wypiszemy mu leki do domu i będzie musiał się zgłosić na ten oddział jednodniowy za kilka czy kilkanaście dni. Gdy stan będzie poważny to zostanie w szpitalu - powiedział prof. Mazur.

Dyrektor USK dr Piotr Pobrotyn poinformował, że modułowy, nowoczesny oddział Centrum Chorób Wewnętrznych może powstać w ciągu roku do końca pierwszego kwartału 2022 roku. Już w kwietniu tego roku zostanie ogłoszony przetarg na jego wykonanie.

W USK od kilku lat działa już Centrum Chorób Serca, w ramach którego skoordynowana jest cała opieka kardiologiczna na pacjentami.

Element Serwisów Informacyjnych PAP
REKLAMA

To może Cię zainteresować