Dzień z piano i ... U2 w MuzWro - Muzycznym Wrocławiu [POSŁUCHAJ]

Maciek Szabatowski | Utworzono: 10.03.2021, 08:40 | Zmodyfikowano: 10.03.2021, 08:40
A|A|A

Daniel Grupa

Nie była to akcja zamierzona, ale jakoś poskładało się to w mojej głowie, by to właśnie dziś postawić w MuzWro na brzmienie fotepianu. Od paru lat śledzę uważnie, jak o popularyzację szeroko ujętych "klawiszy" (klasyczne piano, brzmienia syntetyczne, jazz i okolice) dba niemiecki producent i kompozytor Nils Frahm. Wszystko to w ramach zapoczątkowanego przez niego i jego przyjaciół święta pod nazwą Piano Day. Co roku święto to odbywa się w 88. dzień roku (zapewne zgadniecie, dlaczego akurat w ten). W oczekiwaniu na tegoroczną odsłonę spotkaliśmy się w MuzWro z muzykami, dla których piano jest instrumentem przewodnim. 

Zaczęliśmy od spotkania Z Danielem Grupą - przez wiele lat kojarzonym w roli klawiszowca w zespole Ani Wyszkoni.

18:00 DANIEL GRUPA

Urodził się w 1975 roku w Sulechowie. Studiował kompozycję na Akademii Muzycznej w Poznaniu i muzykologię na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza tamże. Obu tych kierunków nie ukończył. W wieku siedemnastu lat rozpoczął pracę w Teatrze Dramatycznym w Kaliszu. Miały tam miejsce premiery jego pierwszych utworów - Concertino na fortepian i orkiestrę smyczkową, i kwartet smyczkowy. Równolegle odkrył świat gór i wspinaczki. Pierwsze kursy wspinaczkowe robił na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej i wspinał się w Tatrach.Po kilku latach wspinania w wyniku wypadku złamał obie ręce i na wiele lat zrezygnował z gór. Rozpoczął współpracę z wieloma artystami polskiej sceny muzycznej, pisałem muzykę do filmu i teatru. Aranżował i robił instrumentacje na orkiestry symfoniczne, stał również za pulpitem dyrygenckim. W 2010 roku wrócił w góry.

Od dziesięciu lat jest szefem artystycznym Festiwalu Muzyki Fryderyka Chopina w Sulechowie, a w 2015 zostałem prezesem Klubu Wysokogórskiego w Zielonej Górze.

Dwa światy - muzyki i wspinaczki górskiej. Czy to one wypełniły treścią najnowsze i pierwsze w pełni solowe dzieło Daniela? O tym i o innych wątkach z autorem płyty "Zanim nadejdzie noc" porozmawialiśmy po godzinie 18:00 na naszej antenie.

 "t dot est to mój projekt artystyczny, niezwiązany z prywatym życiem , wystepuję pod pseudonimem , nie używam połączeń" - tak napisał do nas krakowski producent. Po godzinie 19:00 połączyliśmy się z t dot est, by wspólnie posłuchać fragmentów niezwykle urokliwej płyty "BLMRVRSD".

t dot est 19:00

Cały materiał znajdujący się w albumie "BLMRVRSD" (czy. bloom reversed) został wykonany i zarejestrowany samodzielnie. Partie fortepianowe są w większości improwizowane i mają odzwierciedlać reakcje na nową, niekoniecznie pożądaną rzeczywistość. Nietuzinkowe brzmienie jest dopełnione w niektórych fragmentach sekcją rytmiczną oraz syntezatorami Moog oraz Korg MS20. Główna część każdego utworu powstawała do południa i była konstruowana wokół partii fortepianu oraz usłyszanych dźwięków otoczenia. Z blisko 30 szkiców, na płycie znalazło swoje miejsce 10 kompozycji. Najprawdopodobniej niektóre z uchwyconych dźwięków natury trudno będzie ponownie usłyszeć w przestrzeni miejskiej.

t dot est to projekt powstały w Stavanger w 2014 roku z założenia eksperymentujący z gatunkami takimi jak: IDM, folk, ambient, electronica. 

Inspiracje dla t dot est to przede wszystkim twórcy łączący ze sobą świat elektroniczny oraz akustyczny: Ben Lukas Boysen , Apparat, deadmau5, Kiasmos , Nils Frahm , Max Cooper, ale też reprezentanci nurtu IDM: Fizzarum, Clapan, Aphex Twin oraz jazzu: Esbjorn Svensson Trio, Tord Gustavssen, Iiro Rantala, Helge Lien.

Między spotkaniami z naszymi  gośćmi zaprosiliśmyWas do wspólnej podróży w czasie. Cofnęliśmy się o 34 lata i jeden dzień. Do 9 marca 1987 roku. Dnia, w którym ukazał się pamiętny - i chyba jeden z najważniejszych w historii irlandzkiego składu U2 - album "The Joshua Tree". POSŁUCHAJ JESZCZE RAZ


Za tydzień spotykamy się w składzie: Bullseyes, Sexy Suicide i Patrick The Pan.

Zapraszam!
Maciek Szabatowski

REKLAMA

To może Cię zainteresować