Bożena i Lech Janerkowie z tytułem Kreatorów Kultury

Jan Pelczar | Utworzono: 26.01.2021, 21:49 | Zmodyfikowano: 26.01.2021, 21:49
A|A|A

zdj. Miłosz Polach, Polityka.pl

Bożena i Lech Janerkowie zdobyli tytuł Kreatorów Kultury. Wybór redakcja tygodnika uzasadniła słowami: „za najwspanialszą w polskiej muzyce rozrywkowej opowieść o niezależności” oraz „za wygłoszony własnym językiem manifest niepodległości, aktualny do dziś”. 

W specjalnym nagraniu video artyści podziękowali za wyróżnienie i zwrócili uwagę, że "o kulturze nie wolno zapominać". "Młodzieży, dzieciom mówię: kupcie sobie po słowniku języka polskiego, wyrazów obcych - w tej chwili jest Wikipedia - i zaglądajcie tam często. Cieszcie się słowem, mówcie, opowiadajcie, twórzcie" - mówił Lech Janerka. Muzyk wyraził także radość, że kapituła doceniła jego żonę, bez której - jak zaznaczył - "nie dodreptałby do tego miejsca, w którym jest". "Wszystkiego bym się spodziewała, tylko nie tego, że dostanę tytuł Kreatora Kultury. Kultura zawsze była dla mnie ogromnie ważna, ale że akurat taki zaszczyt mnie spotkał to jestem po prostu dumna i brak mi słów" - przyznała Bożena Janerka.

Nagrodę specjalną tegorocznych Paszportów, za Kulturę Zdalną zdobył Artur Liebhart. Szefa Millenium Docs Against Gravity, który organizowany jest m.in. we Wrocławiu, wyróżniono za przeniesienie do sieci znacznej części tegorocznego festiwalu filmów dokumentalnych oraz uruchomienie stałej platformy, na której można oglądać także dokumenty z poprzednich lat. 

Dyrektora festiwalu Millennium Docs Against Gravity uhonorowano za "skuteczne przeniesienie w hybrydową normalność największego festiwalu filmowego w Polsce, twórcze przeobrażenie projektu, który - choć realizowany był zdalnie - pozostał tak bliski ponad 170 tys. odbiorców", a także za "sukces, który dla pozostałych twórców kultury jest źródłem inspiracji, a czasem zwykłej otuchy".

Jak podkreślił Liebhart odbierając Paszport, nagrodę tę odbiera jako wyraz uznania dla całego zespołu przygotowującego festiwal. "Wyrażam również nadzieję - którą chyba wszyscy ze mną dzielą - iż będę jedynym w historii Paszportów +Polityki+ odbiorcą takiej nagrody, a kultura wróci na swoje miejsce i będziemy ją przeżywać, konsumować tam, gdzie ona być powinna, czyli w realu" - podsumował.

Wśród laureatów Paszportów 2020 znaleźli się też m.in. reżyser filmowy Piotr Domalewski, którego „Jak najdalej stąd” dolnośląscy kinomani mogli oglądać na dużych ekranach przed drugim zeszłorocznym zamknięciem kin oraz Mira Marcinów, której debiutancki „Bezmatek” trafił do księgarń tuż po pierwszym lockdownie.

W kategorii muzyka nominowany był, już po raz drugi, gigant wrocławskiej sceny muzycznej Marek Pędziwiatr (EABS, Błoto). Paszport powędrował jednak do duetu Siksa. 

 

Element Serwisów Informacyjnych PAP
REKLAMA

To może Cię zainteresować