Miasto pomoże niepełnosprawnym i seniorom w dotarciu do punktów szczepień

BT, PAP | Utworzono: 15.01.2021, 18:25 | Zmodyfikowano: 15.01.2021, 18:27
A|A|A

fot. pixabay.com

"Chciałbym, i myślę, że wszyscy chcielibyśmy, by nasze życie wróciło wreszcie do normy. Byśmy mogli bezpiecznie pracować, odpoczywać, spotykać się. Dlatego proszę naszych seniorów, aby zaszczepili się, a do młodszych mieszkańców także mam prośbę: umożliwcie zaszczepienie się waszym rodzicom, dziadkom, bliskim. Ich zdrowie jest dla was i dla nas najważniejsze. Pomóżcie w zapisaniu się do przychodni i w transporcie" – zaapelował prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Prezydent poinformował, że miasto przygotowuje rozwiązania transportowe dla osób z niepełnosprawnościami o stopniu znacznym, aby mogły bezpiecznie i wygodnie dotrzeć na szczepienia. Z bezpłatnego transportu do punktu szczepień będą mogły także korzystać osoby powyżej 70 lat, którym rodzina lub bliscy nie mogą zapewnić transportu z przyczyn losowych.

Osoby mające orzeczenie o niepełnosprawności mogą także korzystać z usługi asystenta osoby niepełnosprawnej, zapewnianej przez miejski ośrodek pomocy społecznej.

"W pierwszej kolejności dostęp do szczepień zapewniają POZ-y, które organizują transport sanitarny lub wizytę wyjazdową ze szczepieniem. Natomiast punkty szczepień przekazują do nas listy zarejestrowanych pacjentów, którzy zgłosili potrzebę skorzystania z transportu organizowanego przez miasto. My te zgłoszenia przyjmujemy oraz koordynujemy transport, który realizowany będzie przez MPK Wrocław” – tłumaczyła Joanna Nyczak, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Wrocławia.

Przygotowany został także specjalny numer telefonu (+48) 71-777-98-80, pod którym dyżurować będą osoby odpowiedzialne za koordynację dojazdu.

Dodatkowo – jak przypomina magistrat – seniorzy w wieku 75 plus, którzy mają Złotą Wrocławską Kartę Seniora, mogą dotrzeć na szczepienia, korzystając z wprowadzonego pod koniec 2019 r. programu Taxi75 plus.

Jednocześnie we Wrocławiu prowadzona jest kampania #WrocławSięSzczepi – Solidarnie przeciw COVID-19, która ma zachęcić mieszkańców do udziału w Narodowym Programie Szczepień oraz wesprzeć struktury państwowe w informowaniu o zasadach szczepień.

Informacje są udostępniane mieszkańcom poprzez profile miejskie w portalach społecznościowych i na stronie Wrocław.pl. Komunikaty dostępne są także na biletomatach i kasownikach.

Wkrótce na wiatach przystankowych rozwieszone zostaną plakaty, przygotowywane są także graficzne materiały informacyjne do publikacji w mediach i nośnikach reklamowych, takich jak citylighty. Powstanie także spot promujący szczepienia.

O północy z czwartku na piątek rozpoczęła się rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla seniorów powyżej 80 roku życia. Tydzień później ruszą zapisy dla osób, które ukończyły 70 lat. Szczepienia seniorów rozpoczną się 25 stycznia

Element Serwisów Informacyjnych PAP
REKLAMA

To może Cię zainteresować