Kwarantanna narodowa i ograniczenia w przemieszczaniu w noc sylwestrową

PAP,mk | Utworzono: 17.12.2020, 15:52 | Zmodyfikowano: 17.12.2020, 15:52
A|A|A

fot. Twitter/ Adam Niedzielski

Niedzielski dopytywany czy ograniczenie w poruszaniu się poza domem nie dotyczy innych dni wyjaśnił, że to "obostrzenie obowiązuje tylko w noc sylwestrową - w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia".

Dopytywany o kościoły podczas kwarantanny narodowej powiedział, że obostrzenia w innych sferach, których podczas konferencji nie wymienił pozostają na tym samym poziomie. "Dotyczy to również kościołów" - zaznaczył.

Minister zdrowia zapowiedział, że od 28 grudnia 2020 r do 17 stycznia 2021 r. zostanie wprowadzona kwarantanna narodowa. Zamykamy hotele, także na ruch służbowy oraz stoki narciarskie - ogłosił w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Jak dodał, oprócz dotychczasowych obostrzeń, które pozostają w mocy, zamknięte zostaną hotele również dla ruchu służbowego. Zamknięte zostaną też stoki narciarskie - nie będą mogły funkcjonować od 28 grudnia do 17 stycznia.

Minister zdrowia został zapytany na konferencji prasowej o możliwe kary za złamanie ograniczenia przemieszczania się w noc sylwestrową.

"W ostatnim czasie poprawiliśmy od strony legislacyjnej strukturę przepisów, które są podstawą karania. W tym przypadku - tak, jak dotychczas to było stosowane - będą groziły mandaty" - oświadczył Niedzielski.

Główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban stwierdził, że poza karami administracyjnymi największą karą może być zachorowanie lub przeniesienie choroby na osoby najbliższe. "Czyli ciężka choroba, a niestety u niektórych śmierć. To jest prosta alternatywa" - podkreślił.

Szef MZ zapewnił, że poszkodowane branże otrzymają finansowe wsparcie. "Tutaj szczegółowe informacje przedstawi pan premier Gowin na swojej konferencji, bo oczywiście mamy przygotowane instrumenty finansowe zabezpieczające, na zasadzie tarczy, poszczególne branże, które tymi obostrzeniami będą dotknięte" - powiedział Niedzielski.

Element Serwisów Informacyjnych PAP
REKLAMA

To może Cię zainteresować