Muzeum Architektury w wersji cyfrowej [PODCAST]

Radio RAM, na podst. materiałów prasowych | Utworzono: 16.12.2020, 13:32 | Zmodyfikowano: 16.12.2020, 13:32
A|A|A

To efekt wspieranego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego projektu “Digitalizacja i udostępnianie zbiorów architektury XX wieku Muzeum Architektury we Wrocławiu”, którego realizację muzeum rozpoczęło pod koniec 2019 roku. W tym czasie udało się zdigitalizować i udostępnić kilka tysięcy projektów architektonicznych, modeli i archiwalnych materiałów, obejmujących m.in. fotografie, szkice, rysunki i dokumenty. Znajdziecie tu obiekty powiązane z twórczością najwybitniejszych polskich architektów: Bohdana Lacherta, Macieja Nowickiego, Andrzeja Frydeckiego, Marii i Witolda Molickich, Tadeusza Teodorowicza-Todorowskiego, Stefana Müllera i wielu innych. Ogromna większość z nich nie była do tej pory publicznie prezentowana, reprodukcje części można odnaleźć w wydawnictwach muzeum. Teraz dostęp do nich możliwy jest w każdym miejscu i czasie – wystarczy skorzystać z internetowej wyszukiwarki w zakładce KOLEKCJA.

Wyszukiwarkę zbiorów znaleźć można w głównym MENU, w zakładce Kolekcja.
http://ma.wroc.pl/pl/kolekcja/

Wyszukiwanie działa na zasadzie przeglądarki internetowej. W trakcie wpisywania poszukiwanego tematu (nazwiska architekta bądź adresu) pojawią się podpowiedzi, które mogą pomóc w wyszukiwaniu danego obiektu, osoby lub miejscowości. W zakładce znajdują się również materiały do pobrania – kompletne bazy danych z działów polskiej architektury międzywojennej i architektury współczesnej.

Celem projektu było również dostosowanie udostępnianych obiektów do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W zakładce KOLEKCJA znajdziecie więc, przy wybranych materiałach, audiodeskrypcje przygotowane we współpracy z Fundacją Katarynka. Istnieje również możliwość automatycznego powiększania ilustracji i towarzyszących im opisów.

Kilka tysięcy już udostępnionych w sieci obiektów pochodzi ze zbiorów działu architektury XIX i XX wieku (kolekcja architektury międzywojennej) oraz działu architektury współczesnej, gromadzącej projekty powstałe po 1945 roku. To nadal niewielki ich fragment – na digitalizację i udostępnienie czeka jeszcze kilkadziesiąt tysięcy archiwaliów.

Więcej na ten temat opowiedziała na naszej antenie Marta Czyż:

 

REKLAMA

To może Cię zainteresować