Naukowcy Politechniki Wrocławskiej otrzymali niemal 12,5 mln zł na badania

BT, PAP | Utworzono: 24.11.2020, 17:41 | Zmodyfikowano: 24.11.2020, 17:41
A|A|A

fot. materiały prasowe Politechniki Wrocławskiej

Projekty zgłoszone przez naukowców z Politechniki Wrocławskie otrzymały dofinansowanie z konkursów Opus i Preludium, organizowanych przez Narodowe Centrum Nauki – poinformował Michał Ciepielski z biura prasowego wrocławskiej uczelni. „Tym razem do dofinansowania skierowano 352 projekty o łącznej wartości ponad 450 mln zł, wśród których jedenaście będzie realizowanych na Politechnice Wrocławskiej” - przekazał Ciepielski.

Dofinansowany został m.in. projekt „Informatyka afektywna: głębokie uczenie w rozpoznawaniu emocji z sygnałów fizjologicznych”, prowadzony przez prof. Przemysława Kazienko z Wydziału Informatyki i Zarządzania Politechniki Wrocławskiej. Naukowiec otrzymała na badania, które będą prowadzone przez cztery lata, 1,3 mln zł.

„Chcemy zebrać tysiące godzin anotowanych danych o różnych sygnałach fizjologicznych od uczestników badań w ich życiu codziennym, korzystając z popularnych urządzeń do noszenia - np. inteligentne zegarki. Z tych danych będziemy w stanie odkryć, jakie emocje – być może nowe – są rozróżnialne przez ludzką fizjologię, czyli w efekcie, jakie emocje można rozpoznawać na ich podstawie” – powiedział Kazienko. Naukowiec wskazał, że mając efektywne metody rozpoznawania emocji w życiu codziennym, będzie można analizować na przykład jakie stany emocjonalne wywołują treści publikowane w mediach społecznościowych.

Inny z dofinansowanych projektów dotyczy zaawansowanych badań nad nietoksycznymi i bezpiecznymi dla środowiska środkami ochrony roślin. Projektem kieruje dr hab. Joanna Feder-Kubis z Wydziału Chemicznego; a jego realizacja została dofinansowana kwotą ponad 1,5 mln zł.

„Głównym celem projektu jest wytworzenie szerokiej gamy nowych bioinspirowanych związków jonowych, mających korzystny wpływ na rozwój i funkcjonowanie roślin (…) Ponadto w projekcie wytworzone zostaną materiały hydrożelowe oraz materiały hydrożelowe w formie 3D zawierające immoblizowany aktywny biologicznie związek jonowy” – powiedziała dr hab. Feder-Kubis.

Element Serwisów Informacyjnych PAP
REKLAMA

To może Cię zainteresować