Premier ogłasza 100 dni solidarności i obostrzenia do 27 grudnia

el | Utworzono: 21.11.2020, 10:51 | Zmodyfikowano: 21.11.2020, 11:00
A|A|A

fot. KPRM

- Chociaż od kilku dni obserwujemy względną stabilizację liczby zakażeń, to jednak wirus cały czas zbiera swoje śmiertelne żniwo, sytuacja nadal jest bardzo poważna - mówił na początku konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. - Wiele naszych przewidywań dot. koronawirusa było błędnych, dzisiaj musimy wszyscy wymagać od siebie zdecydowanie więcej, przed nami okres 100 dni solidarności, na jego końcu wysoce prawdopodobne, że będzie dostępna szczepionka - dodał szef rządu. 

Plan 100 dni solidarności:

  • Od 28 listopada placówki handlowe będą mogły działać w najwyższym reżimie sanitarnym - mowa również o sklepach meblowych. Sklepy mają być czynne 13 i 20 grudnia, niewykluczona także niedziela handlowa 6 grudnia

  • Placówki gastronomiczne, z branży wydarzeń kulturalnych, kina, teatry oraz siłownie i kluby fitness zamknięte do 27 grudnia
  • Szkoły będą zamknięte do 23-24 grudnia, ferie będą skumulowane w jednym okresie między początkiem stycznia - 4 stycznia - a 17-18 stycznia
  • Zasady dot. zasiłków opiekuńczych na dzieci mają być takie same jak w ostatnich miesiącach
  • Rząd pracuje nad możliwościami prawnymi, które ograniczą przemieszczanie się podczas świąt

- Przy średniej liczbie dziennych zachorowań z ostatnich siedmiu dni, która będzie niższa od 19 tys., przewidujemy powrót do obostrzeń ze strefy czerwonej, przy poziomie poniżej 10 tys. - żółtej, a 4 tys. - zielonej - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. - W razie pogorszenia sytuacji epidemicznej nastąpi wprowadzenie narodowej kwarantanny, jeżeli przekroczymy średnią liczbę zachorowań 27 tys. - zaznaczył. Minister podał, że rząd w ten sposób wprowadza przewidywalność i przejrzystość rozwiązań i obostrzeń, tak żeby nikogo nie zaskakiwać.

Premier pytany był podczas sobotniej konferencji m.in. o to, kiedy Polska otrzyma pierwsze szczepionki i na jakie ilości może liczyć nasz kraj. - Na spotkaniu z kierownictwem firm Astra Zeneca i Pfizer zadeklarowano, że jak tylko szczepionki na koronawirusa zostaną dopuszczone do obrotu w UE, Polska zamówi maksymalną przysługującą jej liczbę, na jedną ze szczepionek już złożyliśmy zamówienie na 16 mln dawek - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

O sytuacji biznesu mówił wicepremier, szef MRPiT Jarosław Gowin:- Święta to czas nadziei, ale też test, od którego będzie zależeć, ile polskich firm przetrwa, ile rodzin uniknie dramatu utraty miejsc pracy - podkreślał. Zapowiedział dialog z biznesem ws. kolejnych decyzji dot. działania gospodarki w pandemii. Gowin zapewnił, że "rząd dołoży wszelkich starań, by uratować jak najwięcej miejsc pracy i jak najwięcej firm".

Projekty rozporządzeń, o których mówił na sobotniej konferencji premier Mateusz Morawiecki, zostaną poddane konsultacjom, uwagi można zgłaszać na adres konsultacje-koronawirus@kprm.gov.pl - poinformowała na swojej stronie internetowej KPRM.

 

Element Serwisów Informacyjnych PAP
REKLAMA

To może Cię zainteresować