Dwa nowe przedszkola rozpoczęły przyjmowanie dzieci

BT, mat. prasowe | Utworzono: 03.11.2020, 14:35 | Zmodyfikowano: 03.11.2020, 14:38
A|A|A

fot. mat. prasowe

Przedszkole Publiczne LiPi przy ul. Cynamonowej 6 powstało dzięki współpracy miasta i prywatnego inwestora. Miasto w drodze konkursu udostępniło inwestorowi grunt oraz będzie przekazywać 100% dotację na prowadzenie placówki, natomiast koszt budowy poniosła strona prywatna. Lipa Piotrowska wzbogaci się wkrótce także o zespół szkolno-przedszkolny dla 1200 dzieci, z którego skorzystają mieszkańcy Lipy Piotrowskiej, Widawy i okolicznych osiedli. Ta inwestycja będzie w całości realizowana przez miasto.

W listopadzie pracę rozpoczęło również przedszkole publiczne „Kręciołek" na Brochowie, które ma swoją siedzibę w wyremontowanym lokalu przy ul. 3 Maja. To również jest placówka prowadzona przez prywatną osobę, otrzymująca – tak jak przedszkola samorządowe – 100% dotację z budżetu miasta. W tym przedszkolu miejsce znajdzie 55 dzieci.
W 2020 roku we Wrocławiu powstało 11 przedszkoli publicznych dla ponad 1800 dzieci.

Największe z otwartych w tym roku przedszkoli z miejska placówka na Stadionie, w której opieką może być objętych 350 dzieci. Dwieście lub więcej dzieci przyjmują także przedszkole LiPi, przedszkole Mały Podróżnik przy ul. Mokronoskiej oraz gminne przedszkole przy ul. Jackowskiego. Część nowo otwartych placówek ma charakter kameralny tak jak przedszkole Smerfowa Załoga przy ul. Barskich, Galileo przy ul. Brzozy czy Kręciołek przy ul. 3 Maja.

- Zapewnienie dzieciom miejsc w przedszkolach publicznych jest jednym z naszych priorytetów. Władze miasta od lat podejmują szereg działań zmierzających do rozbudowy bazy przedszkolnej tj.: budowa samorządowych przedszkoli, budowa i rozbudowa zespołów szkolno-przedszkolnych czy udostępnianie podmiotom prywatnych gruntów na budowę przedszkoli publicznych. W naszej pracy skupiamy głównie na szybko rozwijających się osiedlach, ponieważ tam potrzeby są bardzo duże. – mówi Jarosław Delewski, dyrektor Departamentu Edukacji UM Wrocławia – Dlatego nowe placówki powstały m.in. na Lipie Piotrowskiej, Stabłowicach, Oporowie i Bartoszowicach. Nowe przedszkola pojawiły się również bliżej centrum – na Przedmieściu Oławskim czy Nadodrzu. To nie koniec – dodaje Delewski – miasto cały czas się rozwija, a my cały czas pracujemy nad kolejnymi inwestycjami edukacyjnymi.
Przygotowanie tak dużej liczby miejsc było możliwe dzięki współpracy z prywatnymi inwestorami. Model ten został wykorzystany także przy realizacji otwartego we wrześniu przedszkola przy ul. Radkowskiej czy budowanej jeszcze placówki przy ul. Rezedowej. Jednocześnie trwają prace projektowe nad uruchomieniem przedszkola wraz ze żłobkiem przy skrzyżowaniu ulic: Bagatela i Lekcyjnej, a na listopad br. zaplanowany jest przetarg na grunt miejski przy ul. Stabłowickiej pod budowę kolejnego przedszkola wraz ze żłobkiem dla 200 maluchów.
Od początku 2020 r. zostały uruchomione:

▪ dwa przedszkola gminne – przy Al. Śląskiej na 350 miejsc oraz przy ul. Jackowskiego na 200 miejsc;

▪ Przedszkole Publiczne „Pod Wierzbami" ul. Stabłowicka 95– 100 miejsc;

▪ Publiczne Przedszkole „Smerfowa Załoga" ul. M.K. Barskich 33– 25 miejsc;

▪ Przedszkole Publiczne „Mały Podróżnik" ul. Mokronoska 2a– 200 miejsc;

▪ Katolickie Przedszkole Publiczne ul. Paulińska 14– 100 miejsc;

▪ Publiczne Przedszkole „Galileo" ul. Tadeusza Brzozy 23 – 75 miejsc;

▪ Publiczne Przedszkole „Kropelka" ul. Na Grobli 14/16– 125 miejsc;

▪ Publiczne Przedszkole „Wrocławskie Skauty IV" ul. Radkowska 26 – 375 miejsc.

▪ Publiczne Przedszkole LiPi – 225 miejsc.

▪ Publiczne przedszkole „Kręciołek" – 55 miejsc.

We Wrocławiu funkcjonuje obecnie ponad 150 przedszkoli publicznych, w których jest niemal 23 tysiące miejsc (110 przedszkoli z 17 tysiącami miejsc to placówki prowadzone przez miasto). Ponadto opiekę nad dziećmi w wieku przedszkolnym sprawują także punkty przedszkolne i oddziały przedszkolne w szkołach.

REKLAMA

To może Cię zainteresować