Od soboty do poniedziałku cmentarze będą zamknięte

Bartosz Tomczak | Utworzono: 30.10.2020, 15:44 | Zmodyfikowano: 30.10.2020, 15:47
A|A|A

fot. KPRM

- Dzień poprzedzający, Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny to dni, kiedy cmentarze będą zamknięte - powiedział na konferencji premier. To zamknięcie nie dotyczy uroczystości pogrzebowych i czynności z nim związanych.

- Liczba zachorowań każdego dnia jest wyższa i nie możemy pozwolić, żeby przed cmentarzami czy w komunikacji gromadziły się duże grupy osób. Wielu ze starszych ludzi, którzy by poszli na te cmentarze, mogłoby tam po 3. tygodniach leżeć. Tradycja jest mniej ważna niż życie. Proszę powstrzymać się od wyjazdów, również poza miasta. Jeżeli pandemia nie będzie się nasilała, w drugiej połowie listopada będzie pewnie można odwiedzić groby - dodał Mateusz Morawiecki.

Najważniejsze decyzje podczas dzisiejszej konferencji:

  • Cmentarze będą zamknięte od soboty do poniedziałku
  • Dzieci przedszkolne i klas 1-3 mogą uczęszczać na zajęcia
  • Pod koniec listopada możliwe odmrożenie niektórych branż

Premier na konferencji odniósł się także do powstania szczepionki na koronawirusa - Odbyłem wczoraj spotkanie z Radą Europejską. Bardzo prawdopodobne jest pojawienie się szczepionki już w styczniu dla wszystkich tych, którzy ich najbardziej potrzebują - dla ludzi starszych i służb medycznych, na zasadzie dobrowolności. Później w kolejnych paru miesiącach ta szczepionka ma być dostępna szerzej. Wpłaciliśmy kwotę do puli budżetu UE, żeby zapewnić sobie równy dostęp do tej szczepionki.

Mateusz Morawiecki apelował także o pracę zdalną. - Mamy bardzo prostą dyrektywę dla administracji publicznej - wszyscy pracownicy, którzy nie muszą wykonywać pracy stacjonarnie, muszą pracować zdalnie. To też przez najbliższe 2 tygodnie z możliwością przedłużenia. Mój apel również do przedsiębiorców, dyrektorów firm - tam, gdzie możecie zostawić pracowników na pracy zdalnej to zróbcie to. Wiele państw w Europie wprowadza lockdown. Musimy ograniczać kontakty między ludźmi, żeby przerwać transmisję wirusa.

Premier krótko skomentował także sprawę trwających protestów po decyzji Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcjiOstatnio podzieliły nas Polaków sprawy światopoglądowe, ale teraz odłóżmy je, żeby skutecznie zwalczyć epidemię. Możemy się spierać o te bardzo ważne kwestie, ale najpierw zadbajmy o życie naszych rodziców i dziadków.

REKLAMA

To może Cię zainteresować