Podróże z Radiem RAM: Wśród zabytkowych cmentarzy na świecie – od Rzymu aż po Syberię [PODCAST]

Łukasz Lorenc | Utworzono: 29.10.2020, 11:59 | Zmodyfikowano: 29.10.2020, 12:12
A|A|A

fot. Lila Dmochowska

W ubiegłym roku w podobnym czasie wraz z panią Lilą Dmochowską podążaliśmy Śladami dam i rycerzy z Dolnego Śląska, zastanawiając się nad dylematem, czy ważniejszy jest pomnik z papieru, czy z kamienia? Tym razem 31 października o godzinie 10:00 ruszamy poza granice naszego kraju, by zwrócić uwagę na piękno historii, artyzmu i tajemnic ukrytych w małych i dużych cmentarzach.

Odwiedzamy Cimitero Acattolico w Rzymie, czyli jeden z ulubionych cmentarzy Iwaszkiewicza, Herberta i Karpińskiego. Dowiemy się, jak m.in. traktowano szlachetnie urodzonych umarłych turystów – innowierców w mieście papieży.

Zajrzymy na Cimitero Monumentale di Stagieno w Genui, niczym do muzeum rzeźby sepulkralnej nie mającego sobie równych. W tym miejscu prześledzimy finezyjną i bogatą ikonograficzną symbolikę związaną ze śmiercią, ale unikającą strachu z motywem kościotrupów...

Pochylimy się nad dwoma grobami na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie aby przyjrzeć się skrajnie kontrastowym XIX-wiecznym nagrobkom młodych kobiet; tym najuboższym i najpiękniejszym.  Opowiemy także o najsłynniejszym lwowskim rzeźbiarzu, którym był Julian Marian Szeliga Markowski, pochowany pod nader skromnym monumentem na tym samym cmentarzu.

Odwiedzając Ukrainę, warto zajrzeć także do miejscowości Brody, by zobaczyć niezwykle nastrojowy żydowski kirkut w morzu traw i ziół.

 

Zupełnie inny charakter nosi Cmentarz Nowodziewiczy w Moskwie, na którym pochowani są głównie zasłużeni dla Kraju Rad i Federacji Rosyjskiej obywatele. 

Na koniec pojedziemy na daleką Syberię, do Starego Barguzina, a więc dawnego miasteczka związanego z kopalnią złota. To miejsce, gdzie bujnie pleni się piołun i dziki czosnek. To nieco inny obraz Syberii, który większość z nas ma przed oczami. To historia o małym mieście, kuszącym poszukiwaczy złota, bankierów, amatarów przygód, geologów, carskich zesłańców z rodów szlacheckich i cudzoziemców.
Lila Dmochowska to historyk sztuki, fotograf, podróżniczka. Autorka bestselleru Leopold Zborowski. Główny bohater historii i Modiglianim oraz Kwiat paproci. Opowieść o Barbarze Piaseckiej Johnson i Zaklęci w kamieniu. Damy i rycerze doby reformacji na Dolnym Śląsku oraz licznych artykułów i esejów z dziedziny historii sztuki. W swoich tekstach łączy dociekliwość naukową z pasją detektywistyczną.

 

 

REKLAMA

To może Cię zainteresować