Błyskawice blokują ulice: Kolejny dzień protestów [ZDJĘCIA]

GN, WK, Beata Makowska | Utworzono: 28.10.2020, 09:58 | Zmodyfikowano: 28.10.2020, 12:34
A|A|A

fot. Patrycja Dzwonkowska

22:00

We Wrocławiu protestowały dziś znów tysiące ludzi. Protesty odbywały się w różnej formie - na piechotę, na rowerach czy w samochodach. Manifestacje przeszły przez najważniejsze ulice centrum miast, między innymi przez Piłsudskiego czy Kazimierza Wielkiego.

Niestety, doszło też do starć. Narodowcy zaatakowali manifestację protestu kobiet. Poszarpane zostały dwie dziennikarki, Kilka innych osób zostało pobitych i zaatakowanych gazem.

Do starć zaczęło dochodzić po godzinie 20. Grupka ludzi ubranych w czarne dresy z naszytymi nacjonalistycznymi naszywkami zaatakowała protestujących przy placu Społecznym. Bili i używali gazu łzawiącego.

Do kolejnego ataku doszło na Kazimierza Wielkiego na wysokości ul. Szajnochy. Agresywni mężczyźni rzucili się na dziennikarzy, którzy relacjonowali protest. Jedną z dziennikarek popchnęli tak gwałtownie, ze kobieta upadła z całej siły na krawężnik. Chcieli też zabrać jej telefon. Druga dziennikarka została uderzona w brzuch. Dwie inne kobiety musiały skorzystać z pomocy lekarskiej, bo zostały zaatakowane przez agresorów gazem łzawiącym.

18:00

We Wrocławiu o godzinie 18 ruszył główny marsz protestujących przeciwko decyzji Trybunału Konstytucyjnego. Centrum miasta praktycznie od południa jest całkowicie zablokowane. Studenci i uczniowie przez wiele godzin maszerowali głównymi ulicami miasta, część zablokowała plac Dominikański. Długi czas nieprzejezdny był też plac Solidarności. Teraz do młodych ludzi dołączył główny protest kobiet, który rusza z placu Wolności. Mimo to młodzi ludzie postanowili nie schodzić z ulic:

Dokładna trasa protestu nie jest znana. Organizatorzy zostawiają planowanie spontaniczności tłumu.

Jak wrocławski marsz wyglądał z lotu ptaka uwiecznił na zdjęciach Łukasz Jankowski:
Z kolei w Legnicy kibice i wierni kościoła katolickiego czekali na manifestujących przed katedrą, trzymając transparent o treści: "Szanujcie tradycje, walczcie o swoje, niech nas nie dzielą pisowskie gnoje". Kilkadziesiąt metrów obok z placu Słowiańskim ruszyła kolumna blisko tysiąca przeciwników zaostrzenia prawa aborcyjnego. Liderka protestu gest sympatyków kościoła przyjęła ze zrozumieniem.

Zarówno jedną jak i drugą grupę manifestujących zabezpieczali policjanci. Do tej pory obeszło się bez jakichkolwiek konfrontacji siłowych.

W Lubinie tłumy na proteście kobiet. Ulicami miasta przemaszerowało około 2,5 tysiąca osób nie tylko z Zagłębia Miedziowego:

To był drugi tego typu protest w Lubinie, liderki zapowiadają, że w tym tygodniu należy się jeszcze spodziewać podobnych akcji.

fot. Tomasz Jóźwiak

13:00

Młodzi wyszli na ulice Wrocławia. Tysiące studentów i licealistów w ramach protestu przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego opanowali centrum miasta. Pochody protestujących przemieszają się kilkoma trasami w kierunku placu Solidarności pod siedzibę Prawa i Sprawiedliwości:

Protestujący mówią, że nie dadzą się sprowokować i nie idą w kierunku Ostrowa Tumskiego:


Jak czytamy w komunikacie dziś wieczorem blokowane mają być następujące trasy:

I TRASA:
W-Z
Kazimierza Wielkiego - Plac Dominikański - Janickiego - Purkyniego - św. Katarzyny - Kazimierza Wielkiego - Białoskórnicza - św. Mikołaja - Kiełbaśnicza - Malarska - Odrzańska - Nowy Świat i znowu Kazimierza Wielkiego

II Trasa
Kazimierza Wielkiego - św. Mikołaja - Legnicka - Plac Strzegomski - Braniborska - Plac Orląt Lwowskich - Plac Legionów - Plac Muzealny - Kościuszki - Plac Kościuszki - Świdnicka - Bożego Ciała - Widok - Szewska - Ofiar Oświęcimskich - Łaciarska - Kazimierza Wielkiego i znowu

III Trasa
Plac Kościuszki - Świdnicka - Powstańców Śląskich - Rondo (nawrót) - Powstańców Śląskich - Świdnicka - Plac Kościuszki

IV Trasa
Kołłątaja - Piotra Skargi - Oławska - Traugutta - Kościuszki - Pułaskiego - Małachowskiego - Piłsudskiego - Kołłątaja

V Trasa
Most Pokoju - Plac Społeczny - Plac Wróblewskiego - Plac Społeczny - Most Grunwaldzki - Plac Grunwaldzki - Szczytnicka - Most Pokoju

VI Trasa
Kazimierza Wielkiego - Plac Dominikański - Janickiego - Kraińskiego - św. Ducha - Grodzka - Nowy Świat - Kazimierza Wielkiego

REKLAMA

To może Cię zainteresować