Nowa Giełda czeka na nowe życie [FOTOREPORTAŻ]

GN, Patrycja Dzwonkowska | Utworzono: 16.09.2020, 11:53 | Zmodyfikowano: 16.09.2020, 11:54
A|A|A

fot. Patrycja Dzwonkowska

Nowa Giełda powstała aby ustalać ceny towarów i rozwiązywać spory między kupcami. Najbardziej reprezentacyjna częścią była główna sala bogato zdobiona neogotyckimi ornamentami.

Po przebudowie w 1928 roku wnętrze zostało pozbawione licznych dekoracji a po wojnie dostosowane do warunków klubu sportowego Gwardia. Sala główna została przeznaczona na salę gimnastyczną natomiast pomieszczenia znajdujące się nad nią były biurami, pomieszczeniami gospodarczymi a także wynajmowanymi pokojami.

Na uwagę zasługuje strych, którego ściany zdobią rysunki z 1876 roku oraz pomieszczenie, będące stelażem do lamp oświetlających salę. Miejsce to objęte jest osobnym nadzorem konserwatora zabytków.

Po opuszczeniu budynku przez klub w 2018 roku pozostało sporo śladów ostatniej historii tego miejsca. Pudła z dziesiątkami pucharów, stare książki będące darami z DDR, medale, meble, wyposażenie kuchni czy inne rzeczy klubu oraz najemców. Mimo wezwań kierowanych do klubu sportowego Gwardia o opróżnienie pomieszczeń, sporo rzeczy do dziś czeka na swoich właścicieli.

Nowa Giełda jest własnością Agencji Mienia Wojskowego i oczekuje na nowego właściciela. 

REKLAMA

To może Cię zainteresować