"Z miłości do kina" – dzień otwarty w DCF na jubileusz 110-lecia istnienia

mk, Piotr Osowicz | Utworzono: 20.08.2020, 16:25 | Zmodyfikowano: 20.08.2020, 16:25
A|A|A

fot. archiwum Radio RAM

Byliśmy w Dolnośląskim Centrum Filmowym ze Strefą Kina Radia RAM. Rozmawialiśmy z gospodarzem DCF Jarosławem Perdutą oraz artystami jubileuszowego koncertu - Justyną Szafran, Emose Uhunmwangho, Tomaszem Leszczyńskim i Kubą Olejnikiem. Naszymi gośćmi byli też autor plakatów pokazywanych na specjalnej wystawie, Michałem Matoszko oraz organizatorem rozpoczynającego się 4 września Millenium Docs Against Gravity, Adamem Krukiem. 

- Zapraszamy widzów na obchody naszego święta w nastroju radości, ale i wielu obaw o przyszłość. 3 września będzie w DCF dniem otwartym pod hasłem „Z miłości do kina”. W programie wydarzenia znajdą się pokazy filmów, spacery filmowe, koncert i wystawa plakatów. Nasi widzowie zobaczą między innymi „Casablankę” Michaela Curtiza, „Brzdąca” Charliego Chaplina czy „Wielkie Piękno” Paolo Sorrentino. Wszystkie pokazy będą dostępne za symboliczne 110 groszy. Z kolei miłośnicy muzyki filmowej na pewno ucieszą się z przygotowanego specjalnie na tę okazję kameralnego koncertu. Na naszej mini-scenie wystąpią gwiazdy znane ze scen wrocławskiego teatru muzycznego Capitol. Pandemia jest ciężkim czasem dla kina ale nie tracimy optymizmu mówi Jarosław Perduta dyrektor DCF-u :Obchody jubileuszowe w DCF rozpoczęły się już w styczniu. Widzowie mieli okazję zobaczyć m.in. film „Bestia” z 1917 roku z muzyką na żywo czy zrekonstruowanego cyfrowo „Faraona” Jerzego Kawalerowicza. Otwarto też wystawę afiszy kinowych z początków istnienia kina Warszawa, a dla widzów uruchomiono specjalną platformę „Kinowspomnienia”, gdzie mogli dzielić się swoimi wspomnieniami związanymi ze starymi wrocławskimi kinami.

- Specjalne wydarzenia jubileuszowe mieliśmy zaplanowane na cały rok. Niestety wszystkich nas zaskoczyła pandemia, a jej konsekwencje będziemy odczuwać jeszcze bardzo długo. Przez kilka miesięcy kino było zamknięte, a obecna frekwencja jest bardzo niska. Sytuacja finansowa zmusiła nas do daleko idącej redukcji naszego programu, a częściowo także kadry. Dzień otwarty zaplanowany na 3 września jest w zasadzie jedynym akcentem jubileuszowym, który nam pozostał. Ten specjalny dla DCF-u dzień traktujemy jak święto, ale też i formę przypomnienia o istnieniu kina i zachęcenia widzów do odwiedzania nas. Zależy nam, aby nasi widzowie pamiętali, że jesteśmy dla nich, że kultura i sztuka filmowa wciąż żyją, a kino funkcjonuje i odbywają się w nim codzienne seanse, ale też że kino jest miejscem bezpiecznym, w którym zachowane są wszystkie zasady bezpieczeństwa – dodaje Jarosław Perduta.

DCF po trzymiesięcznym zamknięciu rozpoczęło swoją działalność jako jedno z pierwszych kin w Polsce.

 

REKLAMA

To może Cię zainteresować