#Blood Challenge2020 we Wrocławiu. Pracownicy Centrum Krwiodawstwa nagrali piosenkę

Elżbieta Osowicz, mk | Utworzono: 13.08.2020, 16:56 | Zmodyfikowano: 13.08.2020, 16:56
A|A|A

fot. Patrycja Dzwonkowska

W ten nietypowy sposób stacja chce zachęcić dawców, bo szczególnie teraz pomoc jest ogromnie potrzebna:

Jak mówi Małgorzata Szymczyk - Nóżka odzew mieszkańców Wrocławia jest bardzo pozytywny:

W niejednym szpitalu w te wakacje trzeba było odwoływać zabiegi planowe. Brakuje każdej grupy krwi. W autorskim utworze #Blood Challenge2020 wystąpili pracownicy stacji, łącznie z dyrekcją. Wokalnie wsparł ich raper Łukasz Horoszkiewicz. 

Relacja Elżbiety Osowicz:

POSŁUCHAJ PIOSENKI

Krwi najbardziej brakuje latem. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa organizuje wakacyjne, wyjazdowe zbiórki – dwie z nich odbędą się przed Magnolia Park. Najbliższa już w ten czwartek.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zachęca do włączenia się do akcji właśnie teraz. – Wakacje zawsze są ciężkim okresem, dodatkowo ze względu na pandemię sytuacja jest w tym roku wyjątkowo trudna, dlatego cały czas apelujemy o pomoc.

- Potrzebujemy każdej grupy krwi – mamy ogólne niskie stany. Obecnie najbardziej brakuje A Rh+ i B Rh- oraz 0 Rh-. Tę ostatnią ma tylko 6 proc. Polaków, a przetoczyć ją można osobie z każdą grupą krwi – mówi Monika Kopeć, specjalista ds. promocji krwiodawstwa i szkoleń w RCKiK we Wrocławiu.

By oddać krew, wystarczy być osobą pełnoletnią, czuć się zdrowo, być wyspanym  i wypoczętym, ważyć nie mniej niż 50 kg i mieć dowód osobisty. W dzień akcji najlepiej zjeść lekki posiłek i wypić więcej napojów niż zwykle. By oddać krew, wystarczy niecałe 8 minut, natomiast cały proces – w zależności od zainteresowania dawców – może potrwać od 30 do maksymalnie 40 minut. Każdy otrzyma pakiet 8 czekolad – ekwiwalent kaloryczny za oddaną krew, a w ramach wakacyjnej akcji również maskotkę Krasnala Honorka.

Oddawanie krwi jest całkowicie bezpieczne – RCKiK dodatkowo ze względu na pandemię stosuje wzmożone środki ostrożności. Każda osoba przejdzie pomiar temperatury oraz wypełni ankietę epidemiczną.

Krew przed Magnolia Park będzie pobierana w godzinach 12.00–16.00. – To już kolejna okazja, by oddać krew i pomóc potrzebującym, w trakcie zakupów w naszym centrum.

- Cieszy nas, że tak wiele osób odpowiada na apel o zbiórkę krwi i przyłącza się do tej ważnej akcji, za co serdecznie dziękujemy – mówi Joanna Sawośko-Duda, dyrektor Magnolia Park.

Podczas lipcowej zbiórki przed Magnolia Park zgłosiło się 28 osób, do oddania zakwalifikowano 20 z nich, co umożliwiło pozyskanie 9 litrów krwi. Po akcji 13 sierpnia kolejną wyjazdową zbiórkę w Magnolia Park zaplanowano na środę 26 sierpnia. 

REKLAMA

To może Cię zainteresować